Uncategorized

Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla. Czy Polska też powinna?

Indonezja podpisze kontrakt z USA opiewający na sumę 15 miliardów dolarów. Na jego mocy Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla.


Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla

Zgazowanie węgla to proces polegający na przekształceniu go w gaz, którego podstawowymi składnikami są tlenek węgla i wodór. Z nich następnie produkuje się komponenty paliwowe. Po odseparowaniu  tlenku węgla otrzymuje się wodór, z którego w dalszej obróbce można uzyskać amoniak, nawozy lub wykorzystać do procesu uszlachetniania pochodnych ropy naftowej do paliw silnikowych. Można również otrzymać syntetyczny gaz ziemny (SNG). Jak twierdzi prof. Marek Ściążko, z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w wywiadzie dla Energetyka24, wokół zgazowanego węgla może powstać cały przemysł. Technologia była rozwijana wcześniej w USA, jednak obecnie prym w jej wdrażaniu wiodą Chiny. 

Transakcja, w której stroną jest Indonezja, nazywana jest długoterminową umową inwestycyjną, na podstawie której węgiel o niskiej wartości zostanie przekształcony w produkty chemiczne o wysokiej wartości dodanej. Kraj dąży do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2060 roku. Indonezja była jednym z 46 państw na COP26, które podpisały porozumienie o stopniowym wycofywaniu energii węglowej w rozwiniętych gospodarkach do lat 30. XX wieku i na całym świecie do lat 40. XX wieku. Amerykański wykonawca kontraktu, Air Products, ma rozpocząć swoją działalność w Azji już w przyszłym roku. Reaktory, w których dokonuje się gazyfikacji, są niskoemisyjne i nieuciążliwe dla środowiska naturalnego. To szansa dla państw, które mają znaczne zasoby węgla, jednak ograniczają jego spalanie z uwagi na wysoką emisję zanieczyszczeń. 

Polska perspektywa

Pomimo że technologia zgazowania węgla jest stosowana od lat, to tak naprawdę głośno się o niej mówi od niedawna. Proces przeprowadza się w reaktorach chemicznych w temperaturze powyżej 1000oC. Zdaniem Profesora jest to istotny element strategii w zabezpieczeniu surowcowym polskiego przemysłu. Jednakże, aby podjąć decyzję o powstaniu inwestycji, konieczne jest zbilansowanie przyszłych nadwyżek węgla na co najmniej 20 lat. Co więcej, aby cała instalacja miała uzasadnienie ekonomiczne, należy osiągnąć ceny uprawnień emisyjnych 50 Euro. Wówczas zgazowanie będzie bardziej opłacalne od spalania. W okresie pracy elektrowni należy magazynować miliony ton dwutlenku węgla, do czego niezbędne są odpowiednie struktury geologiczne. 

Indonezja zdecydowała się na współpracę z Air Product, aby aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej. Na szeroką skalę proces gazyfikację węgla wykorzystuje się w Chinach i Japonii. Jednak wdrożenie podobnej technologii w Polsce wymaga stworzenia odpowiedniego zaplecza technologicznego i zbilansowania nadwyżek węgla na dwie dekady.

Zobacz także: Ilu europejskim krajom uda się osiągnąć neutralność klimatyczną?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker