Uncategorized

Szwecja chce zakazać kryptowalut na tereniu Unii Europejskiej

Jak informuje portal The Crypto Basic Szwecja chce zakazać kryptowalut wydobywanych metodą Proof-of-Work na terenie Unii Europejskiej. Jeśli taki zakaz zostałby wprowadzony, wydobywanie aktywów cyfrowych takich jak Bitcoin czy Ethereum na terenie UE stałoby się nielegalne. Według szwedzkich regulatorów wprowadzenie opisanej regulacji jest konieczne, aby umożliwić Europie zieloną transformację. 


Szwecja chce zakazać kryptowalut na tereniu Unii Europejskiej

Jak donoszą redaktorzy The Crypto Basic szef szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego, Eric Tedeen, oraz szef Agencji Ochrony Środowiska, Bjorn Reisinger wydali raport dotyczący kryptowalut. W nim stwierdzili, że rosnąca popularność cyfrowych aktywów staje się coraz bardziej problematyczna. Zaznaczyli oni, że kryptowaluty są coraz częściej wykorzystywane do celów przestępczych. Według szwedzkich regulatorów coraz więcej organizacji przestępczych wykosztuje je między innymi do prania pieniędzy i finansowana terroryzmu. 

Jednak nie to ma być głównym powodem, dla którego Szwedzi chcą zakazać wydobywania kryptowalut metodą Proof-of-Work. Chcą oni wprowadzić wspomnianą regulację, gdyż opisywane aktywa cyfrowe mają bardzo negatywny wpływ na klimat. Z danych szwedzkich urzędników wynika, że wydobycie kryptowalut na całym świecie prowadzi do emisji nawet 120 milionów ton CO2 rocznie. Podobną ilość dwutlenku węgla wyemitowałoby aż 100 milionów lotów w obie strony między Szwecją a Tajlandią. Co więcej, jak wynika z cytowanego przez Tedeena i Resignera badania, wydobycie samego Bitcoina i Ethereum zużywa w ciągu roku dwa razy więcej energii elektrycznej niż cała Szwecja.

Energia odnawialna nie rozwiąże problemu z kryptowalutami

Do tego szwedzcy regulatorzy zaznaczają, iż używanie energii odnawialnej do wydobywania Bitcoina, nie rozwiąże problemu związanego z kryptowalutami. Szefowie wspomnianych departamentów wskazali, że obecnie niezwykle ważne jest wykorzystywanie energii odnawialnej do innych celów. Uważają oni, że wykorzystywanie opisywanej energii do wydobywania kryptowalut, zamiast do na przykład zielonej transformacji górnictwa, jest bardzo nierozsądne. Jak możemy wyczytać w raporcie:

„Energia odnawialna jest potrzebna do rozwoju stali wolnej od kopalin, produkcji baterii na dużą skalę i elektryfikacji naszego sektora transportowego”.

Co warto zaznaczyć, Szwedzcy regulatorzy nie chcą zakazać wszystkich kryptowalut. Zaznaczają oni, że istnieją takie aktywa cyfrowe, do których wydobycia nie potrzeba dużo energii. Choćby kryptowaluta Nano ma efektywność energetyczną taką samą jak sieć płatnicza Visa. Chcą oni jedynie, by Unia Europejska zakazała wydobywania kryptowalut metodą Proof-of-Work

Zobacz także: Kryptowaluty zużywają więcej energii elektrycznej niż Polska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker