Polska

Polski PKB znów zaskoczył ekonomistów. Urósł w III kwartale o ponad 5%

Polski PKB znów zaskoczył ekonomistów. Nasza gospodarka była w III kwartale tego roku o 5,1% większa niż w analogicznym okresie w 2020 roku — wynika ze wstępnych danych GUS.


Dane GUS ponownie zdziwiły rynek. W III kwartale tego roku niewyrównany sezonowo wzrost PKB wyniósł 5,1%. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 4,7%, co oznacza, że odczyt znacznie i pozytywnie zaskoczył rynek. Względem poprzedniego kwartału wzrost wyniósł 2,1%. Konsensus rynkowy wynosił 1,8%. Roczny wzrost wyrównany sezonowo wyniósł w III kwartale 5,3%.

Względem zeszłego kwartału ten wynik nie jest już tak imponujący. Wtedy PKB urósł aż o 11,2% r/r. Była to jednak zasługa efektu bazy — odczyt odnosił się do II kwartału 2020 roku, kiedy wskutek pandemii COVID-19 nasz PKB spadł o 8,2%. Wzrost PKB Polski w latach 2019-21 przedstawia poniższy wykres analityków banku Pekao.

Wzrost PKB Polski według kwartałów w latach 2019-21

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mówimy o realnym wzroście PKB, czyli po uwzględnieniu inflacji. Tak szybkie tempo wzrostu gospodarczego sprawia, że nie tylko jesteśmy już ponad poziomem sprzed pandemii (i to ponad 2,5% ponad nim), ale zbliżamy się do linii trendu wzrostu gospodarczego sprzed pandemii. O tym jak dobry to wynik powinien świadczyć fakt, że Niemcy jeszcze nie odrobili pandemicznych strat, a Włosi mają PKB na poziomie roku 2016. Trend wzrostowy realnego PKB i jego obecny poziom pokazuje poniższy wykres ekonomistów banku Pekao.

Wzrost polskiego PKB w latach 2015-2021 oraz przedpandemiczny trend

”Piątka z przodu” w tym roku prawie pewna, w przyszłych latach już nie.

Analitycy mBanku uważają, że dzięki szybkiemu odbiciu, przebicie 5% wzrostu gospodarczego w tym roku jest prawie pewne.

— Wyjście z recesyjnego dołka jest szybkie. 5% wzrostu w tym roku zostanie bez problemu pobite (nasza prognoza 5,2%) — komentują.

Zaznaczają przy tym, że istnieje duże ryzyko, że możemy pożegnać się z „piątką” z przodu na wiele lat.

— W przyszłym roku kumulują się ryzyka: problemy z dostawami, wysoka inflacja i negatywny wpływ na konsumpcję, opóźnienie inwestycji publicznych, pierwsze efekty podwyżek stóp. Istnieje b. duże prawdopodobieństwo, że średnioroczny, 5% wzrost PKB żegnamy do kolejnego cyklu wzrostowego, a 2021 będzie pod względem tej miary wzrostu najlepszy w okresie 2021-2025 — podsumowują.

Nieco innego zdania jest KE, która uważa, że polski PKB urośnie w przyszłym roku o 5%.

Zobacz też: GUS: PKB urósł w II kwartale o 11,1% r/r. Jest najwyższy w historii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker