Komentarze I Analizy

Ekstremiści są mniej zdolni do zadań umysłowych [BADANIE]

Naukowcy z Cambridge University przeprowadzili badania, według których ekstremiści są mniej zdolni do wykonywania zadań umysłowych. W wyniku przeprowadzonych analiz zauważono również inne ciekawe zależności. 


Ekstremiści a badania naukowe

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może pomóc z walce z radykalizacją społeczeństwa, co dotyczy zarówno strony prawej, jak i lewej. W opublikowanym raporcie znajduje się wniosek, że każdy mózg zawiera wskazówki dotyczące ideologii, według której decyduje się żyć. Zgodnie z rezultatami osoby, które są eksternistami, są statystycznie mniej zdolne do wykonywania złożonych zadań umysłowych. Badanie obejmowało 330 Amerykanów w wieku od 22 do 63 lat, których poddano w ciągu dwóch tygodni serii 37 zadań neuropsychologicznych i 22 ankiet osobowości. Badania obejmowały czynności takie jak zapamiętywanie złożonych układów figur przestrzennych. 

Osoby mające skrajne poglądy myślały w kategoriach czarno-białych, nie mogąc wykonać zadań, które wymagały komplikowanych kroków umysłowych. Autor badania, dr Leor Zmigrod z wydziału psychologii Cambridge, powiedział:

Osoby lub mózgi, które zmagają się z przetwarzaniem i planowaniem złożonych sekwencji działań, mogą być bardziej przyciągane do skrajnych ideologii lub autorytarnych ideologii, które upraszczają świat. 

Jak rozróżnić konserwatystę od liberała?

Kolejnym wnioskiem było to, że osoby o poglądach ekstremistycznych nie radziły sobie z własnymi emocjami oraz upraszczały dane schematy, przez co ich myślenie było mało zaawansowane. Co więcej, osoby o poglądach konserwatywnych wybierały częściej powolną i stabilną strategię, podczas gdy polityczni liberałowie przyjmowali nieco szybsze i wściekłe, mniej precyzyjne podejście do powierzanych zadań. To nie jedyne badanie, które pozwoliło na anatomiczne rozróżnienie pomiędzy osobami o poglądach konserwatywnych, a liberalnych. Do podobnych wniosków doszli naukowcy w badaniu neurologicznym z 2013 roku. Pomiędzy osobami reprezentującymi różne stanowiska polityczne pojawiają się różnice w mózgu, zwłaszcza w obszarach przetwarzających informacje społeczne i emocjonalne. Objętość istoty szarej lub ciał komórek nerwowych tworzących przedni zakręt obręczy (pomagający wykrywać błędy i rozwiązywać konflikty) jest większa u osób o poglądach liberalnych. U konserwatystów zauważono większe ciało migdałowate, odpowiedzialne za regulowanie emocji i oceny zagrożeń. 

Poglądy polityczne zależą od wielu czynników i są raczej sumą przebytych doświadczeń. Osoby o poglądach skrajnych, niedopuszczające do głosu innych, niezależnie czy chodzi o stronę prawą, czy lewą, miewają tendencję do upraszczania świata i niedostrzegania złożoności problemu. 

Zobacz także: Polacy to naukowi ignoranci. Nie obchodzą nas odkrycia naukowe

 

Polecane artykuły

Back to top button