Komentarze I Analizy

Ekstremiści są mniej zdolni do zadań umysłowych [BADANIE]

Naukowcy z Cambridge University przeprowadzili badania, według których ekstremiści są mniej zdolni do wykonywania zadań umysłowych. W wyniku przeprowadzonych analiz zauważono również inne ciekawe zależności. 


Ekstremiści a badania naukowe

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może pomóc z walce z radykalizacją społeczeństwa, co dotyczy zarówno strony prawej, jak i lewej. W opublikowanym raporcie znajduje się wniosek, że każdy mózg zawiera wskazówki dotyczące ideologii, według której decyduje się żyć. Zgodnie z rezultatami osoby, które są eksternistami, są statystycznie mniej zdolne do wykonywania złożonych zadań umysłowych. Badanie obejmowało 330 Amerykanów w wieku od 22 do 63 lat, których poddano w ciągu dwóch tygodni serii 37 zadań neuropsychologicznych i 22 ankiet osobowości. Badania obejmowały czynności takie jak zapamiętywanie złożonych układów figur przestrzennych. 

Osoby mające skrajne poglądy myślały w kategoriach czarno-białych, nie mogąc wykonać zadań, które wymagały komplikowanych kroków umysłowych. Autor badania, dr Leor Zmigrod z wydziału psychologii Cambridge, powiedział:

Osoby lub mózgi, które zmagają się z przetwarzaniem i planowaniem złożonych sekwencji działań, mogą być bardziej przyciągane do skrajnych ideologii lub autorytarnych ideologii, które upraszczają świat. 

Jak rozróżnić konserwatystę od liberała?

Kolejnym wnioskiem było to, że osoby o poglądach ekstremistycznych nie radziły sobie z własnymi emocjami oraz upraszczały dane schematy, przez co ich myślenie było mało zaawansowane. Co więcej, osoby o poglądach konserwatywnych wybierały częściej powolną i stabilną strategię, podczas gdy polityczni liberałowie przyjmowali nieco szybsze i wściekłe, mniej precyzyjne podejście do powierzanych zadań. To nie jedyne badanie, które pozwoliło na anatomiczne rozróżnienie pomiędzy osobami o poglądach konserwatywnych, a liberalnych. Do podobnych wniosków doszli naukowcy w badaniu neurologicznym z 2013 roku. Pomiędzy osobami reprezentującymi różne stanowiska polityczne pojawiają się różnice w mózgu, zwłaszcza w obszarach przetwarzających informacje społeczne i emocjonalne. Objętość istoty szarej lub ciał komórek nerwowych tworzących przedni zakręt obręczy (pomagający wykrywać błędy i rozwiązywać konflikty) jest większa u osób o poglądach liberalnych. U konserwatystów zauważono większe ciało migdałowate, odpowiedzialne za regulowanie emocji i oceny zagrożeń. 

Poglądy polityczne zależą od wielu czynników i są raczej sumą przebytych doświadczeń. Osoby o poglądach skrajnych, niedopuszczające do głosu innych, niezależnie czy chodzi o stronę prawą, czy lewą, miewają tendencję do upraszczania świata i niedostrzegania złożoności problemu. 

Zobacz także: Polacy to naukowi ignoranci. Nie obchodzą nas odkrycia naukowe

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker