Uncategorized

Liczba ludności Chin zmniejszy się już w tym roku!

Liczba noworodków w Państwie Środka maleje, a to oznacza, że liczba ludności Chin zmniejszy się już w tym roku! W powstrzymaniu zmian demograficznych nie pomogła nawet zmiana polityki rodzinnej ChRL. 


Coraz mniej dzieci

Według najnowszych doniesień Bloomberga liczba ludności Chin zaczyna spadać, ponieważ liczba urodzeń będzie coraz wolniejsza. W tym roku po raz pierwszy liczba zgonów przewyższy liczbę urodzeń. He Yafu, niezależny chiński demograf twierdzi, że dane z tego roku wskazują na ciągły spadek liczby urodzeń. Szacuje się, że w tym roku liczba noworodków będzie oscylować w granicach od 9,5 miliona do 10,5 miliona. Naukowiec napisał:

Jeśli liczba noworodków jest zbliżona do dolnaej granicy prognozy, oznacza to, że populacja odnotuje ujemny wzrost. Ostatnio było średnio około 10 milionów zgonów rocznie. 

Pomimo że rząd zniósł ograniczenia liczbowe odnośnie do posiadanych dzieci i obiecał zwiększyć wsparcie dla rodzin poprzez obniżenie kosztów wychowania dziecka, liczba noworodków może ponownie spaść w tym roku z poziomu 12 milionów noworodków w 2020 roku. 

Liczba ludności Chin zmniejszy się w najbliższych dekadach

Zdaniem analityków Jefferies Financial Group Inc. liczba noworodków w 2021 roku może spaść do najniższego poziomu od co najmniej 1950 roku. Istnieją również prognozy, na podstawie których naukowcy twierdzą, że ludność Chin zmniejszy się o połowę w ciągu najbliższych 45 lat. Oficjalny wskaźnik urodzeń wynoszący 1,3 dziecka przypadający na jedną kobietę to znacznie mniej, niż od liczby 2,15, która jest wymagana do utrzymania liczby ludności na stałym poziomie. Poniższy wykres jest prognozą dotyczącą struktury populacji chińskiej. Na jej podstawie do 2050 roku wzrośnie stosunek osób w wieku produkcyjnym i seniorów, zmaleje natomiast udział dzieci poniżej 15 roku życia. 

Liczba ludności w Chinach maleje. Jednak to nie trend krótkoterminowy, który mógłby być spowodowany pandemią. Gdyby tak było, liczba urodzeń wykazywałaby trend malejący dopiero od roku. Na podstawie przedstawionych danych można stwierdzić, że w Chinach od 2017 roku rodzi się coraz mniej dzieci, a według prognoz ekspertów, dynamika ta utrzyma się w najbliższych latach, prowadząc do zmian w strukturze chińskiego społeczeństwa w przeciągu najbliższych 30-50 lat. 

 Zobacz także: Populacja Chin w ciągu 45 lat może być o połowę mniejsza niż dziś

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker