Polska

Francja staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dzięki brexitowi Francja staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski. W tym roku wspomniany kraj był trzecim co do wielkości rynkiem zbytu towarów z Polski. Do tego w analizowanym okresie udział Polski w imporcie Francji znacząco wzrósł.


Francja zawsze była ważnym partnerem handlowym Polski

Francja jest krajem, który od kilku dekad ma spory wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce. To właśnie między innymi, dzięki kapitałowi ze wspomnianego państwa polska transformacja gospodarcza poszła tak pomyślnie. Gdy gospodarka kraju nad Wisłą przechodziła na przełomie lat 80. i 90. ogromne zmiany, bardzo doskwierał jej brak kapitału. To właśnie w tym okresie przemian kapitał francuski napłynął do Polski szerokim strumieniem. Z analizy przeprowadzonej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że ze wszystkich kapitałów napływających do Polski w analizowanym czasie to ten z Francji był największy. Wynosił on aż 22,6 miliardów złotych. Był on praktycznie 5 razy większy od tego pochodzącego z Niemiec. 

Po okresie przeobrażeń gospodarczych Francja była jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski, a jej znacznie po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej jeszcze wzrosło. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

Opuszczenie przez Wielką Brytanię jednolitego rynku europejskiego skutkowało załamaniem obrotów i zmniejszeniem jej udziału w polskim eksporcie. Zwiększyło się znaczenie innych państw, w tym Francji. Jej udział w polskim eksporcie towarów w okresie styczeń-sierpień 2021 r. wyniósł 5,8 proc. i był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w 2020 r. i o 0,3 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. (ostatnim roku przed referendum brexitowym)”.

Francuzi i Niemcy cenią podobne, polskie produkty

Francuzi szczególnie cenią sobie urządzenia elektryczne, pojazdy samochodowe oraz części do nich, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne oraz artykuły spożywcze produkowane w Polsce. Co warto zaznaczyć, struktura eksportu Polski do Francji jest bardzo podobna do tego z Polski do Niemiec.

Jednak nie tylko Francja staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski, ale również Polska staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Francji. Autorzy tygodnika PIE informują, iż:

„W okresie styczeń-sierpień 2021 r. udział Polski w imporcie Francji wyniósł 2,4 proc. i był o blisko 0,6 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. [2]. Jeszcze więcej, bo o ponad 0,7 pkt. proc., zwiększyło się znaczenie Polski we francuskim eksporcie – w pierwszych miesiącach bieżącego roku jej udział wyniósł 2,5 proc”.

Współpraca energetyczna między Polską a Francją

Do tego w najbliższym czasie może dojść do zacieśniania współpracy energetycznej między Polską a Francją. Ostatnio niemiecki dziennik Die Welt poinformował, że Jean-Bernard Levy, szef francuskiego koncernu energetycznego EDF, złożył Mateuszowi Morawieckiemu dosyć niecodzienną propozycję. Otóż zaoferował on premierowi Polski, że jego przedsiębiorstwo wybuduje elektrownie jądrową w Polsce po otrzymaniu odpowiedniej pomocy od naszego rządu.

Zobacz także: Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych. Co z Air France?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker