Polska

Inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie podnosić stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził w rozmowie z TVN24, że inflacja będzie spadać, co sprawi, że nie będzie potrzeby dalszego podnoszenia stóp procentowych.


Agam Glapiński twierdzi, że inflacja będzie spadać

Andrzej Duda wręczył wczoraj prezesowi NBP Specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Jak argumentował, nagroda należała się za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2.

— Druga nagroda specjalna, indywidualna, to nagroda, której wcześniej nie było. Zdecydowałem się ją nadać dlatego, że te ostatnie dwa lata, zwłaszcza czas poprzedniego roku, ale i dużej części tego, to był czas bardzo trudny dla mnie jako prezydenta, który martwi się o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a to bezpieczeństwo to także bezpieczeństwo gospodarcze — komentował prezydent.

O komentarz w sprawie nagrody poprosiła dziś redakcja TVN24. W rozmowie z dziennikarzami prezes NBP przyznał, że według prognoz inflacja w Polsce powinna wyhamować i dzięki temu nie będzie już potrzeby dalszego podnoszenia stóp procentowych.

— Wszystko pokazuje, że inflacja będzie spadać, nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych. Żaden proces nie jest zagrożony, nic tragicznego, dramatycznego się nie dzieje, niektórzy straszą hiperinflacją, zapaścią gospodarczą. Sytuacja jest trudna w tym sensie, że po pandemii jest wielka anarchia handlu międzynarodowego, wymiany towarowej, operacji produkcyjnej, ale nic złego się nie dzieje — twierdzi prezes NBP.

Jednocześnie prezes twierdzi, że inflacja będzie niższa niż przyrost dochodów, co oznacza, że warunki Polaków się polepszą.

— Polska rośnie w bardzo szybkim tempie. Polska w przyszłym roku wzrośnie, produkt krajowy brutto, jakieś 4,8 proc., może pięć-ileś procent. Natomiast inflacja będzie, ale niższa inflacja niż przyrost dochodów. Warunki życia Polaków się polepszają, ale to nie znaczy, że każdego i w każdej grupie dochodowej — komentuje.

Dodaje przy tym, że dla najuboższych potrzebna będzie rządowa pomoc.

Projekcje inflacji

Jak będzie kształtować się inflacja w najbliższych miesiącach? Analitycy PIE przewidują w swojej analizie, że będzie ona rosnąć jeszcze do przez pierwsze miesiące 2022 roku i dopiero na jesień 2022 roku zejdzie ona poniżej poziomu 6%. Powodem mają być rosnące ceny energii elektrycznej i żywności. Spadek będzie możliwy głównie dzięki wygaśnięciu bazy w paliwach.

Prognoza inflacji PIE

Również analitycy Goldman Sachs twierdzą, że wysoka inflacja powyżej utrzyma się jeszcze przez wiele miesięcy.

— Inflacja w najbliższym czasie będzie nadal rosła, przekraczając +7 proc. i utrzymując się na wysokim poziomie co najmniej do końca I poł. 2022 r. — czytamy w komunikacie banku.

W kontekście takich prognoz, słowa prezesa NBP są dość zaskakujące. Na słowa zareagował już rynek. Kurs euro wystrzelił w górę.

Źródło: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/

Zobacz też: Inflacja przekroczy 9%? Niepokojące wyniki badania

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker