Uncategorized

Ceny w chińskich fabrykach oszalały! Inflacja wynosi już 13,5%

Ceny w chińskich fabrykach oszalały! Tak wysokiej inflacji w Państwie Środka nie było od 1995 roku. W poprzednim miesiącu urosła bardzo dynamicznie przebijając konsensus rynkowy aż o 1,1 pp. Winne ceny m.in. ceny surowców naturalnych.


Październikowa inflacja producencka (PPI) wyniosła w Chinach aż 13,5%. Jeszcze we wrześniu to było 10,7%, co oznacza wzrost o 2,8 pp. Jeszcze rok temu ceny w fabrykach spadały. W ciągu ostatnich 12 miesięcy PPI za Murem wzrosła o 15 pp. Październikowa dynamika cen była w Państwie Środka najwyższa od 1995 roku, czyli aż 26 lat. To nie tylko wyjątkowo rekordowe tempo wzrostu cen, lecz także duże zaskoczenie dla ekonomistów. Analitycy pytani przez Reuters prognozowali wzrost PPI o 12,4%. Inflacja rośnie już dziesiąty miesiąc z rzędu.

Inflacja producencka w Chinach w latach 1995-2021 roku

Ceny w chińskich fabrykach rosną

Źródło: tradingeconomics.com

Dlaczego ceny w chińskich fabrykach tak rosną?

Głównym powodem tak wysokiej inflacji producenckiej w Chinach, są ceny energii elektrycznej. Władze Państwa Środka przywiązują do coraz większą wagę do emisji CO2. Ograniczanie emisji CO2 oraz dynamiczny wzrost cen węgla doprowadziły do rekordowych cen prądu. Sytuację pogorszyły także powodzie w chińskiej prowincji Shanxi, które przyczyniły się do zalania wielu kopalni węgla. Ograniczenia w dostępie do prądu sprawiły, że wiele fabryk stanęło. To spowodowało ograniczenie produkcji, a co za tym idzie (przy niezmienionym popycie) – wzrost cen. Innym powodem są relatywnie wysokie ceny metali czy gazu.

Problemem jest także koszt i czas oczekiwania na transport towarów. Ceny frachtu były w październiku na rekordowych poziomach. Rekordowo drogie były także ceny metali i innych surowców.

Na szczęście wiele wskazuje, że presja inflacyjna może niedługo spaść. Jednym z pozytywnych zjawisk jest wzrost wydobycie węgla za Murem. Jak wynika z danych chińskiego odpowiednika GUS, w październiku produkcja węgla wzrosła tam do 360 mln ton. Spadają nie tylko ceny węgla, ale także m.in. ceny stali. Pokazuje to poniższy wykres autorstwa ekonomistów banku Pekao.

Ceny surowców naturalnych w Chinach

Wiele wskazuje, że zmniejszy się także presja inflacyjna ze strony cen transportu morskiego. Już dziś wiele indeksów obrazujących sytuacje na morzu zaczęło spadać, a liczba zamówień na kontenerowce może przyczynić się do dalszych spadków.

Nowe zamówienia na kontenerowce

Rośnie nie tylko liczba nowych statków, ale i kontenerów. W ostatnich miesiącach chińska produkcja przebiła 20 mln sztuk. Średnia dla lat 2013-2021 wynosi 10 mln. Wzrost produkcji pokazuje poniższy wykres autorstwa Hamburg Commercial Bank.

Produkcja kontenerów w Chinach

W związku z powyższym bardzo możliwe, że inflacja PPI w Chinach niedługo zacznie hamować.

Zobacz też: Ceny nieruchomości w Chinach zaliczyły pierwszy spadek od marca 2015 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker