Europa

Polacy nie wrócą do pracy w UK. Lepsze warunki w Holandii i Niemczech

Polacy nie wrócą do pracy w UK. W 2020 roku Wielką Brytanię opuściła rekordowa liczba emigrantów z Polski. Według szacunków Polacy zwolnili nawet 200 tysięcy wakatów. Jednak Brytyjczycy nie mogą znaleźć chętnych do pracy, nie pomagają nawet podwyżki płac. Emigranci upatrują szansy na wyższe zarobki w Holandii i Niemczech.


Coraz więcej Polaków w Niemczech i Holandii!

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy coraz częściej decydują się na powrót do domu lub emigrację do sąsiednich Niemiec. Na niemieckim rynku pracy brakuje lekarzy i innych wykwalifikowanych pracowników medycznych. Szpital w Dusseldorfie umieścił ogłoszenie w angielskiej gazecie skierowane do Polaków, z ofertą pomocy w znalezieniu zakwaterowania w Niemczech. Na wysokie zarobki mogą liczyć także pracownicy fizyczni, przykładowo spawacz zarobi ok. 14 euro brutto za godzinę, a elektryk ok. 15 euro. Nasi sąsiedzi chętnie zatrudnią również osoby, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni i magazynierzy.

Jak pokazuje poniższy wykres, Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Holandii. Drugie miejsce zajmują Niemcy, którzy zajmują lepiej opłacalne miejsca pracy. Jak podaje Dutch News, ok. 75% Polaków pracuje na umowach tymczasowych i wykonuje podstawową pracę fizyczną. Badanie 1000 obywateli polskich wykazało, że trzy czwarte spodziewa się mieszkać w Holandii przez co najmniej następne pięć lat, a ponad 50% par wychowuje tutaj dzieci. Najwięcej imigrantów znajduje zatrudnienie w rolnictwie i ogrodnictwie szklarniowym. Ok. 37% starszych imigrantów posiada własny dom.  

Czy Polacy już nie wrócą do pracy w UK?

Opuszczenie Wielkiej Brytanii przez Polaków odbiło się na gospodarce kraju. Dopiero po zniesieniu lockdownu Brytyjczycy przekonali się o ważkości problemu. Obecnie na półkach sklepowych brakuje towaru, a w portach znajdują się przepełnione kontenerowce, których nie ma kto rozładowywać. Skutki wyjazdu Polaków odczuła również branża gastronomiczna. Zgodnie z szacunkami, to przeważnie w restauracjach znajdowali pracę polscy emigranci. Pomimo że niedobory przełożyły się na wyższe płace, w Wielkiej Brytanii brakuje pracowników. Oprócz podwyżek, rząd zdecydował się na wprowadzenie krótkoterminowych wiz dla kierowców, które mają umożliwić okresowe zapełnienie luki na rynku pracy.

Oprócz Niemiec i Holandii, Polacy coraz częściej wybierają Norwegię. Jak się okazuje Wielka Brytania po Brexicie jest mało atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków. Rodacy decydują się także na powrót do kraju. Szacunki GUS pokazują, że o 176 tysięcy spadła w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających tymczasowo za granicą. Przyczyną powrotu mogą być ograniczenia związane z pandemią, Brexit oraz poprawa sytuacji na polskim rynku pracy. Obecnie na emigracji przebywa 2,24 mln Polaków. 

Zobacz także: Imigranci w Polsce bardziej pracowici od Polaków

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker