Europa

Polacy nie wrócą do pracy w UK. Lepsze warunki w Holandii i Niemczech

Polacy nie wrócą do pracy w UK. W 2020 roku Wielką Brytanię opuściła rekordowa liczba emigrantów z Polski. Według szacunków Polacy zwolnili nawet 200 tysięcy wakatów. Jednak Brytyjczycy nie mogą znaleźć chętnych do pracy, nie pomagają nawet podwyżki płac. Emigranci upatrują szansy na wyższe zarobki w Holandii i Niemczech.


Coraz więcej Polaków w Niemczech i Holandii!

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy coraz częściej decydują się na powrót do domu lub emigrację do sąsiednich Niemiec. Na niemieckim rynku pracy brakuje lekarzy i innych wykwalifikowanych pracowników medycznych. Szpital w Dusseldorfie umieścił ogłoszenie w angielskiej gazecie skierowane do Polaków, z ofertą pomocy w znalezieniu zakwaterowania w Niemczech. Na wysokie zarobki mogą liczyć także pracownicy fizyczni, przykładowo spawacz zarobi ok. 14 euro brutto za godzinę, a elektryk ok. 15 euro. Nasi sąsiedzi chętnie zatrudnią również osoby, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni i magazynierzy.

Jak pokazuje poniższy wykres, Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Holandii. Drugie miejsce zajmują Niemcy, którzy zajmują lepiej opłacalne miejsca pracy. Jak podaje Dutch News, ok. 75% Polaków pracuje na umowach tymczasowych i wykonuje podstawową pracę fizyczną. Badanie 1000 obywateli polskich wykazało, że trzy czwarte spodziewa się mieszkać w Holandii przez co najmniej następne pięć lat, a ponad 50% par wychowuje tutaj dzieci. Najwięcej imigrantów znajduje zatrudnienie w rolnictwie i ogrodnictwie szklarniowym. Ok. 37% starszych imigrantów posiada własny dom.  

Czy Polacy już nie wrócą do pracy w UK?

Opuszczenie Wielkiej Brytanii przez Polaków odbiło się na gospodarce kraju. Dopiero po zniesieniu lockdownu Brytyjczycy przekonali się o ważkości problemu. Obecnie na półkach sklepowych brakuje towaru, a w portach znajdują się przepełnione kontenerowce, których nie ma kto rozładowywać. Skutki wyjazdu Polaków odczuła również branża gastronomiczna. Zgodnie z szacunkami, to przeważnie w restauracjach znajdowali pracę polscy emigranci. Pomimo że niedobory przełożyły się na wyższe płace, w Wielkiej Brytanii brakuje pracowników. Oprócz podwyżek, rząd zdecydował się na wprowadzenie krótkoterminowych wiz dla kierowców, które mają umożliwić okresowe zapełnienie luki na rynku pracy.

Oprócz Niemiec i Holandii, Polacy coraz częściej wybierają Norwegię. Jak się okazuje Wielka Brytania po Brexicie jest mało atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków. Rodacy decydują się także na powrót do kraju. Szacunki GUS pokazują, że o 176 tysięcy spadła w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających tymczasowo za granicą. Przyczyną powrotu mogą być ograniczenia związane z pandemią, Brexit oraz poprawa sytuacji na polskim rynku pracy. Obecnie na emigracji przebywa 2,24 mln Polaków. 

Zobacz także: Imigranci w Polsce bardziej pracowici od Polaków

 

 

Polecane artykuły

Back to top button