Europa

Inflacja w strefie euro jest najwyższa w historii!

Inflacja w strefie euro jest najwyższa w historii! Ceny w październiku wzrosły tam rok do roku o 4,1%.


Ile wynosi inflacja w strefie euro?

Europejski Urząd Statystyczny potwierdził, że inflacja HICP w strefie euro wyniosła 4,1% r/r. To najwyższy odczyt w historii. W październiku ceny rosły w całej UE.

Najwolniejszy wzrost miał miejsce na Malcie, gdzie ceny urosły jedynie o 1,4%. Wzrost poniżej 3% odnotowano również w Portugalii (1,8%) i Grecji (2,8%). W 6 państwach przekroczyła ona próg 6%. Najwyższą inflację zanotowano na Litwie. Ceny urosły tam w ciągu roku aż o 8,2%. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno: Estonia (6,8%), Węgry (6,6%), Rumunia (6,5%), Polska (6,4%) i Łotwa (6%). Polska wypadła więc ze ścisłej unijnej czołówki pod tym względem. Jeszcze niedawno byliśmy unijnymi liderami wzrostu cen.

Inflacja w strefie euro

Największe znaczenie miały drożejące ceny energii elektrycznej. Urosły one w ciągu ostatnich 12 miesięcy o blisko jedną czwartą (23,7%). Tylko w ciągu miesiąca zdrożały one o 5,6%. Tak wysoka dynamika cen sprawiła, że sama energia elektryczna odpowiadała za połowę całej inflacji w strefie euro.

Usługi również drożeją

Jak jednak zaznaczają ekonomiści banku Pekao, przyspiesza również inflacja usług.

– Obniżył się roczny wzrost cen nieenergetycznych towarów przemysłowych, natomiast nabiera tempa wzrost cen usług. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii w celu EBC (2%) – skomentowali na Twitterze.

Biorąc pod uwagę kraje, to największy udział w wyniku mają Niemcy, które dołożyły do niej 1,3 pp., Jest to oczywiście kwestia tego, że to liczny i bogaty kraj. Inflacja za Odrą wyniosła 4,6%. Spory jest też wkład Hiszpanii, gdzie jeszcze rok temu mówiono o deflacji, a dziś wzrost cen wynosi 5,4%.

Inflacja w strefie euro 2020-21

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, starała się przekonać rynek, że nie lekceważy inflacji. Stwierdziła, że w czasie posiedzenia Rady Prezesów EBC rozmawiali o „inflacji, inflacji i inflacji”. Choć jej poziom ich zaskoczył, to EBC przewiduje, że szoki są jednorazowe, a w przyszłym roku, gdy wygasną, wróci ona do swojego celu.

Zobacz także; W Wielkiej Brytanii wszystko drożeje! Inflacja najwyższa od dekady

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker