Uncategorized

PIE: 1% Polaków decyduje się skorzystać z urlopu ojcowskiego

W Polsce, pomimo przysługującego urlopu ojcowskiego, wciąż mało młodych ojców decyduje się na skorzystanie z niego. Mają na to wpływ zarówno czynniki ekonomiczne, jak i wzorce kulturowe. 


1% Polaków korzysta z urlopu ojcowskiego

Jak podaje PIE, mężczyźni stanowią zaledwie 18% beneficjentów urlopu urlopów rodzicielskich. Według danych OECD najwięcej ojców decyduje się na przerwę w pracy w Szwecji, na Islandii oraz w Portugalii (ok. 40%).  W Polsce jednak wciąż można zaobserwować dość dużą asymetrię, jeśli chodzi o dzielenie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Przeważnie obowiązek opieki spoczywa na matce, która rezygnuje tymczasowo z pracy. Jak pokazują statystyki, w przypadku mężczyzn urlop ojcowski wciąż jest rzadkością. 

Dlaczego Polacy rzadko korzystają z urlopu tacierzyńskiego?

Mała popularność urlopu ojcowskiego wynika z kilku czynników. Jednak duże znaczenie ma asymetria w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Jak opisuje Radosław Ditrich w artykule Czy gender pay gap istnieje?, problem w tkwi w tzw. gender gap, tłumaczonym również jako luka płacowa. Dotyczy ona różnicy w wysokości wynagrodzenia na danym stanowisku pomiędzy kobietami a mężczyznami. Pomimo że Polska na tle Europy nie wypada źle, jeśli chodzi o różnice płacowe (unijna średnia wynosi 14,1%), to uwzględniając wskaźnik zatrudnienia, sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Według danych Eurostatu z III kwartału 2020 wyniósł on 81,6% dla mężczyzn i 65,6% dla kobiet. W przypadku panów jest to wynik lepszy od unijnej średniej, w przypadku pań – gorszy.

Interpretując wykresy dotyczące różnic płacowych pomiędzy kobietami a mężczyznami, można z całą pewnością stwierdzić, że kobiety biorą częściej urlop rodzicielski, gdyż zarabiają mniej. Jednak to nie jedyna przyczyna, która wyjaśnia, dlaczego urlopy ojcowskie cieszą się małą popularnością w Polsce. Duże znaczenie mają czynniki kulturowe. Przyjęło się, że to kobieta opiekuje się dzieckiem na co dzień, mężczyzna zaś – pod nieobecność matki. Jednak wzorce kulturowe wciąż ulegają zmianom. Większy udział ojców w wychowywaniu dziecka może przyspieszyć powrót do pracy młodej matki oraz pozytywnie wpłynie na bardziej zrównoważony podział obowiązków domowych między rodzicami. 

Zobacz także: Urlop tacierzyński pomaga w zmniejszeniu nierówności międzypłciowych

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker