Europa

Co piąty mieszkaniec Rumunii nadal nie ma toalety w mieszkaniu

W 2020 roku, aż 22,8% Rumunów nie posiadało w swoim mieszkaniu toalety ze spłuczką. To najgorszy wynik w UE, choć odsetek ten stale spada.


brak toalety w mieszkaniu dotyczy aż 22,8% mieszkańców

Europejski Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące posiadania toalety ze spłuczką w mieszkaniach mieszkańców UE. Z danych wynika, że osób bez takiej toalety ubywa.

Największy odsetek osób bez dostępu do niej zanotowano w Rumunii. Tam brak toalety w mieszkaniu dotyczy aż 22,8% mieszkańców. Choć wynik jest zdecydowanie najniższy, to kraj ten dość dynamicznie zmniejsza tę liczbę. Jeszcze w 2018 było to aż 27,7%.

Na drugim miejscu znalazła się Bułgaria, gdzie odsetek osób bez toalety wyniósł 13,2% (w 2018 było to 15,3%). Niechlubne podium UE zamyka Łotwa, gdzie zaraportowano 8% mieszkańców bez toalety w domu (9,9% w 2018 roku). Dalsze pozycje zajęty pozostałe republiki nadbałtyckie — Litwa (7,6%) i Estonia (4%).

Najlepszy wynik zanotowały Holandia, Szwecja i Norwegia, gdzie wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do toalety w swoim mieszkaniu. Bardzo niski odsetek również w Luksemburgu, na Malcie i w Słowenii (0,1%). Na 7. miejscu znaleźli się Czesi, gdzie udział osób bez toalety w mieszkaniu wynosi 0,3%.

Polska z wynikiem 1,4% zajęła 8. pozycję w UE. Dwa lata temu problem ten dotyczył 2,1% Polaków. Jak możemy dowiedzieć się z danych GUS, problem ten dotyczy głównie terenów byłego zaboru rosyjskiego. Podobnie sprawa ma się z kanalizacją. Poniższa mapa autorstwa GUS pokazuje, jak duża część ludności w Polsce korzysta z kanalizacji.

Dostęp do kanalizacji w 2018 roku w Polsce

Trudno na tej mapie nie dostrzec granic zaborów. Co ciekawe, skutki zaborów są widocznie również w takich aspektach jak wyniki szkolne. W swoim badaniu z 2019 roku “How history matters for student performance. Lessons from the Partitions of Poland“ ekonomista Paweł Bukowski, udowadnia, że uczniowie mieszkający na terenie dawnego zaboru austriackiego osiągają gorsze wyniki od kolegów z byłego zaboru pruskiego.

Zabory a wyniki testów

Zobacz też: W Hiszpanii i Rumunii co siódmy młody przedwcześnie kończy naukę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker