Uncategorized

Ekspansja gospodarcza Chin w Afryce jest coraz mocniejsza

Wiceminister handlu Chin, Qian Keming przekazał mediom, że wartość dwustronnego handlu między Chinami a Afryką osiągnęła rekordową wartość w 2021 roku. Zaznaczył on, że wszystkie wskaźniki gospodarcze i handlowe między Państwem Środka a wspomnianym kontynentem się poprawiły. Od wielu lat ekspansja gospodarcza Chin w Afryce staje się coraz mocniejsza. 


Relacje gospodarcze między Chinami a Czarnym Kontynentem znacznie się poprawiły

W ostatnich dwóch dekadach relacje gospodarcze między Chinami a Czarnym Kontynentem znacznie się poprawiły. Jeszcze w latach 90. XX wieku, handel między nimi był bardzo ograniczony. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero na początku lat dwutysięcznych. Od tego momentu ekspansja gospodarcza Chin w Afryce z każdym rokiem stawała się coraz mocniejsza. 

W 2019 roku ten pierwszy osiągnął wartość 113 mld dolarów, a ten drugi 78 mld dolarów. Państwo Środka najchętniej kupowało afrykańskie surowce takie jak ropa naftowa, kobalt i miedź oraz tamtejsze produkty rolne, takie jak papryka chili, orzechy nerkowca, nasiona sezamu i przyprawy. Co warto zaznaczyć, we wspomnianym roku Chiny stały się największym dwustronnym partnerem handlowym Afryki. 

Chiński eksport do i import z Afryki znacznie wzrósł

Jak poinformował Qian Keming w 2021 roku Chiny i Afryka jeszcze mocniej zacieśniły gospodarcze więzi. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku towary o łącznej wartości aż 185,2 mld były przedmiotem handlu między Chinami a Afryką. W analizowanym okresie eksport Chin do Afryki wzrósł o 35,3 procent do 107,6 miliardów dolarów, podczas gdy import wzrósł o 42,6 procent do 77,6 miliardów dolarów. 

Qian na konferencji odpowiedział również na zarzuty, jakie są kierowane w stosunku do jego kraju. Według niektórych polityków Chiny celowo wytwarzają nadwyżkę handlową z Afryką, aby uzależnić ją od finansowej pomocy Państwa Środka. Chiński wiceminister handlu stanowczo sprzeciwił się tym zarzutom i powiedział, że

„Chiny zawsze dążyły do zrównoważonego handlu z Afryką i nigdy świadomie nie dążyły do wytworzenia nadwyżki handlowej […] Afrykańskie kraje mają różne siły zasobów, struktury gospodarcze i polityki handlu zagranicznego. Z niektórymi krajami są nadwyżki handlowe, a z innymi deficyty”.

Ekspansja gospodarcza Chin w Afryce jest coraz mocniejsza

Jak donosi Yicai Global Chiny nie tylko handlują z Afryką, ale również dużo w niej inwestują. Kraj ten jest obecnie czwartym co do wielkości inwestorem w Afryce. Do tego z każdym rokiem inwestuje on coraz więcej. Bezpośrednie inwestycje Chin w afrykański przemysł od stycznia do września tego roku wzrosły rok do roku o 9,9 proc. do 2,6 mld USD,

Do tego Qian zaznaczył, że już ponad 3,500 chińskich firm zainwestowało w Afryce. Jednak według niego niedługo będzie ich znacznie więcej, gdyż chiński rząd ma zapewnić odpowiednią politykę gospodarczą, która zachęci chińskie firmy do zwiększenia inwestycji w Afryce. 

Zobacz także: Zambia zbankrutowała. Największym wierzycielem kraju są Chiny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker