Gospodarka

Black Friday: strajk pracowników Amazona obejmie 20 krajów świata!

Z okazji zbliżającego się święta zakupów zwanego Czarnym Piątkiem (ang. Black Friday), koalicja Make Amazon Pay planuje zorganizować masowe protesty i strajki. Pracownicy żądają płacy pokrywającej koszty utrzymania oraz szanowania ich prawa do wstąpienia do związków. Strajk pracowników Amazona ma objąć zasięgiem ponad 20 krajów świata. 


Strajk pracowników Amazona w ujęciu globalnym

Skoordynowane strajki obejmują magazyny, fabryki oraz centra logistyczne na całym świecie. We Włoszech ma odbyć się masowy strajk kierowców dostarczających towar, we Francji planowany jest przestój w magazynach, w RPA – strajk na budowie nowych obiektów giganta e-commerce. W USA natomiast planowana jest konferencja oraz panele dyskusyjne, podczas których zostaną poruszone tematy przyszłości organizacji pracowników w Kalifornii oraz zakłóceń w łańcuchu dostaw. Oprócz krajów wymienionych powyżej, strajki z okazji Black Friday odbędą się w Kanadzie, Argentynie, Meksyku, Brazylii, RPA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Słowacji, Austrii, Luksemburgu, Hiszpanii, Irlandii, Turcji, Australii, Nowej Zelandii, Bangladeszu, Indiach i Kambodży. Organizacja Make Amazon Pay rozpoczęła działalność rok temu podczas Czarnego Piątku. Od tego momentu koalicja rozrosła się o ponad 70 związków zawodowych, organów nadzoru podatkowego i grup ekologów, którzy wysuwają swoje żądania w stosunku do Amazona. W oficjalnym komunikacie podano, że:

Tegoroczne akcje mają być znacznie większe, a strajki i protesty zaplanowano w wielu miastach w co najmniej 20 krajach na każdym zamieszkałym kontynencie na ziemi. Światowy dzień akcji zgromadzi aktywistów z różnych walk – pracy, środowiska, podatków, danych, prywatności, antymonopolu – ponieważ związkowcy, działacze społeczeństwa obywatelskiego i ekolodzy prowadzą wspólne działania. 

Zobacz także: Kolejna afera w Amazonie. Pracownicy byli zwalniani przez błąd systemu

Święto zakupów czy święto nadgodzin?

Strajk pracowników Amazona jest odpowiedzią na dwa największe wydarzenia w branży e-commerce. Czarny Piątek i Cyber ​​Poniedziałek to największe wydarzenia sprzedażowe w roku. Dla pracowników oznaczają one jednak dłuższe godziny pracy, zwiększone limity, a tym samym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy pracy. Jak donosi raport Reveal Center for Investigative Reporting z 2019 roku, w okresie pomiędzy Czarnym Piątkiem a Bożym Narodzeniem liczba urazów pracowników magazynu gwałtownie rośnie. 

Zobacz także: Amazon planuje wprowadzić międzykontynentalny transport lotniczy

W 2020 roku Amazon zatrudnił więcej pracowników niż jakakolwiek inna firma w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy żądają bezpieczniejszych warunków pracy. Oprócz strajków organizacja Make Amazon Pay wybrała osiem lokalizacji, w których dochodziło do nadużyć Amazona wobec pracowników. Wśród nich znalazły się: rafineria ropy naftowej i kontenerowiec w Ameryce Łacińskiej, fabryka w Azji,  magazyn w Ameryce Północnej, skład pojazdów ciężarowych i ministerstwo finansów w Europie oraz biuro regionalne w Afryce. 

 

Polecane artykuły

Back to top button