Gospodarka

Black Friday: strajk pracowników Amazona obejmie 20 krajów świata!

Z okazji zbliżającego się święta zakupów zwanego Czarnym Piątkiem (ang. Black Friday), koalicja Make Amazon Pay planuje zorganizować masowe protesty i strajki. Pracownicy żądają płacy pokrywającej koszty utrzymania oraz szanowania ich prawa do wstąpienia do związków. Strajk pracowników Amazona ma objąć zasięgiem ponad 20 krajów świata. 


Strajk pracowników Amazona w ujęciu globalnym

Skoordynowane strajki obejmują magazyny, fabryki oraz centra logistyczne na całym świecie. We Włoszech ma odbyć się masowy strajk kierowców dostarczających towar, we Francji planowany jest przestój w magazynach, w RPA – strajk na budowie nowych obiektów giganta e-commerce. W USA natomiast planowana jest konferencja oraz panele dyskusyjne, podczas których zostaną poruszone tematy przyszłości organizacji pracowników w Kalifornii oraz zakłóceń w łańcuchu dostaw. Oprócz krajów wymienionych powyżej, strajki z okazji Black Friday odbędą się w Kanadzie, Argentynie, Meksyku, Brazylii, RPA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Słowacji, Austrii, Luksemburgu, Hiszpanii, Irlandii, Turcji, Australii, Nowej Zelandii, Bangladeszu, Indiach i Kambodży. Organizacja Make Amazon Pay rozpoczęła działalność rok temu podczas Czarnego Piątku. Od tego momentu koalicja rozrosła się o ponad 70 związków zawodowych, organów nadzoru podatkowego i grup ekologów, którzy wysuwają swoje żądania w stosunku do Amazona. W oficjalnym komunikacie podano, że:

Tegoroczne akcje mają być znacznie większe, a strajki i protesty zaplanowano w wielu miastach w co najmniej 20 krajach na każdym zamieszkałym kontynencie na ziemi. Światowy dzień akcji zgromadzi aktywistów z różnych walk – pracy, środowiska, podatków, danych, prywatności, antymonopolu – ponieważ związkowcy, działacze społeczeństwa obywatelskiego i ekolodzy prowadzą wspólne działania. 

Zobacz także: Kolejna afera w Amazonie. Pracownicy byli zwalniani przez błąd systemu

Święto zakupów czy święto nadgodzin?

Strajk pracowników Amazona jest odpowiedzią na dwa największe wydarzenia w branży e-commerce. Czarny Piątek i Cyber ​​Poniedziałek to największe wydarzenia sprzedażowe w roku. Dla pracowników oznaczają one jednak dłuższe godziny pracy, zwiększone limity, a tym samym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy pracy. Jak donosi raport Reveal Center for Investigative Reporting z 2019 roku, w okresie pomiędzy Czarnym Piątkiem a Bożym Narodzeniem liczba urazów pracowników magazynu gwałtownie rośnie. 

Zobacz także: Amazon planuje wprowadzić międzykontynentalny transport lotniczy

W 2020 roku Amazon zatrudnił więcej pracowników niż jakakolwiek inna firma w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy żądają bezpieczniejszych warunków pracy. Oprócz strajków organizacja Make Amazon Pay wybrała osiem lokalizacji, w których dochodziło do nadużyć Amazona wobec pracowników. Wśród nich znalazły się: rafineria ropy naftowej i kontenerowiec w Ameryce Łacińskiej, fabryka w Azji,  magazyn w Ameryce Północnej, skład pojazdów ciężarowych i ministerstwo finansów w Europie oraz biuro regionalne w Afryce. 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker