Polska

Nadchodzi spowolnienie. Realne płace już rosną najwolniej od 2013 roku

Wysoka inflacja oraz spowolnienie wzrostu nominalnych wynagrodzeń spowodowało, że realne wynagrodzenia, nie licząc krótkiego okresu na początku 2020 roku, rosną najwolniej od 2013 roku.

Żegnamy się z wysokim wzrostem gospodarczym — to już prawie pewne. Kolejne dane mówią, że wchodzimy w okres wolniejszego rozwoju.

Nominalne płace rosną w Polsce w rekordowym tempie. Wiele z tego jest jednak zasługą bardzo wysokiej inflacji. Gdyby wziąć pod uwagę wzrost cen, to dynamika realnych wynagrodzeń jest już mniejsza niż 2% r/r. Nie licząc krótkiego okresu na początku pandemii, kiedy wynagrodzenia przez chwilę spadały, jest to najgorszy rezultat od 2013 roku. 8 lat temu nasz wzrost PKB wyniósł jedynie 1%.

Wzrost wynagrodzeń w po kryzysie w 2008 roku przedstawia poniższy wykres analityków mBanku.

Wzrost wynagrodzeń w po kryzysie w 2008 roku

Pandemiczny rachunek

Analitycy spodziewają się, że rok 2022 będzie czasem słabszego wzrostu gospodarczego. Eksperci banku Pekao na swoim Twitterze podsumowali to w ten sposób:

Tak to widzimy:

2020 – pandemia

2021 – popandemiczna odbudowa

2022 – rachunek za odbudowę

2023 – powrót do równowagi

Zdaje się, że ceną za utrzymanie niskiego bezrobocia będzie najsłabszy od lat (nie licząc oczywiście pandemicznego roku 2020) wzrost gospodarczy. Kolejne zespoły analityków zmniejszają prognozy wzrostu naszego PKB w przyszłym roku.

– Obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu PKB na 2022 r. z 5 proc. do 4 proc. Mamy wysoką inflację, co będzie obniżać konsumpcję, poza tym wyższe stopy procentowe również obniżą tempo wzrostu konsumpcji, w związku z wyższymi kosztami obsługi kredytów – poinformował Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Stopy procentowe schłodzą gospodarkę

Jak wskazuje Ignacy Morawski, główny analityk Pulsu Biznesu, wzrost stopy procentowej może silnie spowolnić wzrost gospodarczy. Ekonomista zauważa, że modele matematyczne wskazują na obniżenie tempa wzrostu o nawet 2-3% w 2023 roku.

– Jeżeli stopa NBP wzrośnie do 3,5-4 proc., to biorąc pod uwagę oszacowania ekonometryczne, możemy oczekiwać spowolnienia PKB do 2-3 proc. w 2023 – skomentował na swoich Twitterze analityk.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker