Europa

Czy Rosja ostrzegła Niemcy o zbliżającym się kryzysie energetycznym?

Jak podaje francuski magazyn Opinion Internationale, Gazprom miał uprzedzić Niemcy o nadchodzącym kryzysie energetycznym. Dzięki sygnałowi z Kremla niemieckie firmy zaopatrzyły się w zapasy, a konsumenci w mniejszym stopniu odczuli reakcję rynku na mniejszą podaż surowca.  


Niemcy wiedziały wcześniej?

Opinion Internationale wskazuje, że Gazprom chce zdestabilizować Europę, dlatego zręcznie wykorzystuje strategię polegającą na ograniczeniu dostaw w szczycie sezonu. Poprzez swoje naciski chce wywrzeć presję na KE, aby ta przyspieszyła proces certyfikacji Nord Stream 2. Rzekomo firmy powiązane z Gazpromem, ale również niemieckie przedsiębiorstwa współpracujące z rosyjskim gigantem energetycznym wiedziały o tym dużo wcześniej. Tym samym miały czas, aby przygotować się do spadku podaży gazu na rynku poprzez zgromadzenie zapasów. 

Zobacz także: Putin zręcznie wykorzystuje kryzys energetyczny w Europie

W co gra Rosja?

Obecnie Gazprom nie wykorzystuje całej przepustowości infrastruktury transportowej. Co więcej, zdaniem francuskiego magazynu wolumen przesyłu surowca zmalał o 48% w przypadku gazociągu jamalskiego oraz 45% w przypadku gazociągu „Przyjaźń”. Jakby tego było mało, strona rosyjska w oficjalnym komunikacie tłumaczyła, że spadek wolumenu uwarunkowany jest większym zapotrzebowaniem na surowiec na rodzimym rynku. Jak się okazuje, w tym czasie dostawy gazu do Turcji wzrosły dwukrotnie. 

Tym samym działania Rosji doprowadziły do 7,5-krotnego wzrostu cen kontraktów spotowych na rynku europejskim. Francuscy dziennikarze są zdania, że strategia Putina ma na celu utworzenie wąskiego gardła, a następnie wystąpienia Rosji w postaci patronatu regulacyjnego. Dzięki temu Federacja Rosyjska zwiększy swoje znacznie w Europie jako gazowa potęga. Ponadto Niemcy nie będą się sprzeciwiać, gdyż łączą je z Rosją wspólne działania biznesowe dotyczące transportu surowców w Europie. 

Zobacz także: Globalny kryzys energetyczny coraz bliżej! Ceny gazu biją rekordy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker