News

Najbardziej zanieczyszczone miasto świata wprowadza 3-dniowy weekend!

W Pakistanie nakazano zamknięcie szkół i biur w piątki. Najbardziej zanieczyszczone miasto świata zmaga się z rekordowym poziomem smogu. Trzydniowy weekend w Lahore ma sprawić, że poziom zanieczyszczeń znacznie się obniży. 


Lahore – najbardziej zanieczyszczone miasto świata

Dyrektywa została wydana przez komisarza ds. pomocy z Pendżabu, Babara Hayata Tarara i ma być prewencyjnym środkiem zaradczym, który potrwa aż do 15 stycznia. Lahore to drugie co do wielkości miasto w Pakistanie, które znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W związku ze smogiem mieszkańcy skarżą się na duszności, pieczenie oczu i nudności. Zdaniem ekspertów największy wpływ na gęste toksyny unoszące się w powietrzu ma niskiej jakości olej napędowy. Mieszkańcy masowo składali petycje w sądach, aby podjął działania przeciwko smogowi. 

Zobacz także: Istnieje korelacja pomiędzy smogiem a nowotworami mózgu u dzieci

Według szacunków Pakistańczycy tracą dwa lata życia z powodu smogu, w przypadku mieszkańców Lahore jest to średnio 5 lat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, wciąż na ulicach można spotkać mieszkańców bez masek filtrujących. Bogatsi Pakistańczycy wysyłają seniorów poza miasto oraz przenoszą się na tryb pracy zdalnej. Jednak wciąż znaczna większość ludzi musi przebywać kilkanaście godzin na powietrzu, wdychając toksyczne substancje. 

Smog a łamanie praw człowieka

Rimmel Mohydin, analityk Amnesty International ds. Azji Południowej, uważa, że smog w Pakistanie jest łamaniem podstawowych praw człowieka, w tym prawa do zdrowia. Powiedział również:

Ludzie nie powinni być zagrożeni przez powietrze, którym oddychają. Jeśli ekspertyza jest dostępna, jeśli konsekwencje są tragiczne, jeśli dowody na szkodę są coraz większe, rząd nie może tracić czasu i musi wdrożyć protokół ochrony przed smogiem. 

Najbardziej zanieczyszczone miasto świata nazywane jest przez Pakistańczyków miejscem nie do życia. Jednak lokalne władze są zdania, że smogu nie można ograniczyć ze względu na konflikt z Indiami. Malik Amin Aslam, doradca premiera Imrana Khana ds. zmian klimatycznych, powiedział, że bez wspólnych wysiłków Indii i Pakistanu nie da się rozwiązać problemu smogu. Kraje muszą współpracować, aby wspólnie podjąć działania zmierzające do ograniczenia zanieczyszczeń. 

Zobacz także: Polska ma najmniej rygorystyczne limity smogowe w Europie

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker