GospodarkaPolska

Najnowsza obniżka akcyzy na alkohol – kogo dotyczy?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu przyjęto projekt dostosowujący polskie przepisy do obowiązujących dyrektyw unijnych dotyczących podatku akcyzowego. Jednym z ważniejszych punktów dla polskich przedsiębiorców jest obniżka akcyzy na alkohol, która obejmie niektórych producentów.  


Obniżka akcyzy na alkohol – kto zyska po zmianach?

Na obniżce akcyzy (nawet do 50% podstawowej stawki) zyskają głównie sadownicy, lokalni producenci oraz rolnicy, a więc podmioty spełniające kryteria małych przedsiębiorców. W projekcie ustawy zawiera się dodatkowo definicja niezależnych producentów oraz wprowadzenie systemu weryfikacji tychże. W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez rząd można przeczytać, że: 

Projekt dostosowuje polskie przepisy do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego. Wprowadzone zostaną m.in. preferencje podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych. 

Zmiany mają udowodnić, że Polska wspiera małych przedsiębiorców produkujących na niewielką skalę. O wprowadzenie nowelizacji starali się przede wszystkim lokalni producenci wina i cydru. 

Zobacz także: WEI krytykuje działania rządu dotyczące podniesienia akcyzy 

Elektronizacja ewidencji

Planowane jest także wprowadzenie elektronizacji wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą. Dotychczas transport wyrobów objętych akcyzą dopuszczonych na terenie UE odbywał się na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego w formie papierowej. Po zmianach produkty mają być monitorowane w elektronicznym Systemie EMCS. Zgodnie z wiadomością przekazaną przez Kancelarię Premiera, uelastyczniono również przepisy dotyczące sprzedaży trunków na odległość. Sprzedawca wysyłający wyroby akcyzowe z danego kraju członkowskiego będzie mógł rozliczyć się z podatku na terytorium kraju. 

Dokument zawiera również propozycję przesunięcia terminu całkowitej elektronizacji ewidencji i innych dokumentacji akcyzowych. Zamiast 1 stycznia 2022 r., ostateczny termin upłynie 1 stycznia 2023 r. Pozwoli to odpowiednio przygotować się do prowadzenia ewidencji w postaci cyfrowej, co znacznie ułatwi kwestie administracyjne.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker