Komentarze I Analizy

Przepowiadali upadek ZUS do 2021 roku. ZUS ma się doskonale

ZUS z roku na rok ma się coraz lepiej. Wbrew opiniom wielu osób, jest on coraz bardziej rentowny. Jest to zasługa wielu czynników — m.in. niskiego bezrobocia i wysokiej migracji.

Któż z nas nie słyszał o upadku ZUS? Mówiło o tym już wielu polityków i wiele organizacji. Dla przykładu w 2013 roku Fundacja Republikańska wyrażała obawy o przyszłość polskiego systemu emerytalnego. Twierdzili oni, że w ciągu 5-8 lat ZUS może zbankrutować. Po 8 latach od tych zapowiedzi ZUS ma się doskonale.

Upadek ZUS? Nic na to obecnie nie wskazuje

Do końca roku pozostał jeszcze miesiąc, ale już wiemy, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zrezygnuje w 2021 roku z 19,5 mld zł dotacji. Wiele osób twierdzi, kwota to może się jeszcze zwiększyć. Dzięki temu zamiast planowanych 59,5 mld rząd dorzuci do systemu maksymalnie 40 mld. Wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek wyniesie w tym roku 81% i jest to naprawdę dobry wynik. Jeszcze 11 lat temu było to jedynie 55,7%. Według planów ZUS, w 2020 roku ten wskaźnik miał wynieść 80,1%. I faktycznie początek roku był naprawdę dobry. W I kwartale wskaźnik wyniósł 82,9%. Niestety pandemia i zwolnienia z ZUS bardzo uszczupliły budżet i w II kwartale było to jedynie 59,5%. W III i IV kwartale wskaźnik zaczął wracać do poziomu sprzed pandemii i osiągnął kolejno 77,9% i 78,8%. Jak informuje ZUS, po III kwartałach tego roku wyniósł on 80,9%, co jak widać na poniższym wykresie, jest wynikiem bardzo dobrym.

Zobacz też: Minister Marlena Maląg odkrywa świat! Znalazła sposób na poprawę dzietności [FELIETON]

Wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek

Dlaczego ZUS radzi sobie tak dobrze?

Co jest powodem tak dobrej kondycji ZUS? Podstawowe czynniki są dwa. Po pierwsze wzrasta liczba pracujących. Wiele osób kwestionowało optymistyczne rządowe prognozy dotyczące stałego wzrostu zatrudnienia. Tymczasem rzeczywistość pokazała, że nawet pandemia COVID-19 nie jest w stanie powstrzymać polskiego rynku pracy. Co ciekawe, wzrost zatrudnienia w ciągu ostatniej dekady zawdzięczamy głównie wzrostowi wśród osób w wieku przedemerytalnych. Wskaźnik wśród osób młodych jest stale bardzo niski, co jest istotnym problemem polskiego rynku pracy.

Wskaźnik zatrudnienia w Polsce według wieku i płci

Innym powodem jest wzrost liczby imigrantów. Już blisko 0,9 mln cudzoziemców jest ubezpieczonych w ZUS. W 2013 było to 0,1 mln. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższego roku liczba ta będzie większa od miliona. Pracujący w Polsce Ukraińcy hojnie wspierają nasz budżet odprowadzanymi podatkami i składkami.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS

Należy pamiętać, że tak nie będzie zawsze. Społeczeństwo się starzeje, a imigracja może wygasnąć. Dlatego bardzo istotne jest, aby rząd znalazł sposób na realną poprawę sytuacji młodych rodziców i zwiększył tym samym dzietność Polek. Ważne jest także stworzenie atrakcyjnej oferty dla imigrantów ze wschodu. Mamy potencjał do przyjęcia milionów Ukraińców czy Białorusinów.

Zobacz też: Po październiku nadwyżka w budżecie państwa wyniosła aż 51,9 mld zł. Jak to możliwe?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker