Polska

Ochrona granicy – Unia Europejska przeznaczy 200 mln euro?

Ylva Johansson zajmująca stanowisko unijnej komisarz do spraw wewnętrznych zapowiedziała, że Komisja Europejska planuje przeznaczyć znaczne środki na zabezpieczenie granicy. Pieniądze mają trafić do Polski, Litwy i Łotwy, aby ochrona granicy była bardziej efektywna.


Ochrona granicy – fundusze

Według najnowszego komunikatu MSWiA Johansson odbyła rozmowę z Mariuszem Kamińskim, podczas której miały paść konkretne kwoty. Ministerstwo podało, że unijna komisarz podziela stanowisko Polski dotyczące ochrony granicy polsko-białoruskiej. Oprócz dyskusji na bieżący temat uchodźców poruszono również kwestię białoruskich więźniów politycznych. Politycy zgodzili się, że Unia Europejska powinna podjąć starania, aby doprowadzić do ich uwolnienia. Johansson zaznaczyła, że istnieje możliwość przeznaczenia przez Komisję Europejską 200 milionów euro na ochronę granic, które trafią do Polski, Litwy i Łotwy. 

Zobacz także: Kryzys, uchodźcy, granica UE – w co grasz, Alaksandrze?

Unia popiera działania Polski

Od pierwszych miesięcy 2021 roku wzrosła liczba prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W komunikacie MSWiA wskazano, że Polska prowadzi rozmowy nie tylko z organami unijnymi, ale również z państwami spoza wspólnoty, np. z Ukrainą. Jednak granica Polski to również granica Unii Europejskiej. Finansowe wsparcie polskich działań będzie jednoznacznym dowodem na poparcie działań polskich służb, które od kilku miesięcy starają się powstrzymać imigrantów z państw Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz z innych regionów. 

Alaksandr Łukaszenko zręcznie wykorzystuje imigrantów do budowania napięć pomiędzy Unią Europejską a Białorusią. Wzmożone ataki uchodźców są koordynowane przez wojsko białoruskie. Ponadto Łukaszenka wykorzystuje sytuację w celach propagandowych, starając się ukazać Polskę jako kraj prowokujący akty przemocy. W ostatnim czasie Kamiński odbył również rozmowę ze swoimi odpowiednikami m.in. w Wielkiej Brytanii, w Słowenii, na Ukrainie czy w Austrii. Politycy okazali wsparcie dla działań Polski, która stara się zabezpieczyć granice. 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker