USA

Posiadanie broni: na 100 Amerykanów przypada 120 sztuk broni

Szwajcarskie badania broni strzeleckiej dowodzą, że na 100 Amerykanów przypada 120,5 sztuki broni palnej. Posiadanie broni jest traktowane przez obywateli USA jako podstawowe prawo. Mimo że właściciele broni twierdzą, że broń służy im do samoobrony, 63% zgonów związanych z bronią w USA to samookaleczenia.


Posiadanie broni w USA

Naukowcy SAS szacują, że Amerykanie posiadają 393 miliony z 857 milionów dostępnych sztuk broni cywilnych, co stanowi około 46% światowych zapasów w tej kategorii. Co więcej, ok. 44% Amerykanów mieszka w gospodarstwie domowym z własną bronią. Zgodnie z prawem broń można posiadać legalnie w USA, Gwatemali oraz Meksyku. Tyle że pracodawcy w Gwatemali i Meksyku patrzą nieufnie na pracowników dysponujących bronią, dochodzi również do zwolnień z uwagi na obawy o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. W USA posiadanie broni jest całkowicie normalnie, wiele osób postrzega to jako podstawowe prawo. W Meksyku jest tylko jeden sklep z bronią w całym kraju, na dodatek jest kontrolowany przez wojsko. W USA broń można dostać dosłownie wszędzie, rośnie również jej produkcja. Dowodem na to jest analiza amerykańskiego Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni i Materiałów Wybuchowych, która dowodzi, że w 2018 roku wyprodukowano 9 mln sztuk broni palnej, dwukrotnie więcej niż dekadę wcześniej. 

Zobacz także: USA: od 3 lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Winny brak imigrantów

Najwyższy wskaźnik zabójstw z użyciem broni palnej

Życie w Stanach Zjednoczonych jest niebezpieczne. Tylko w 2019 roku liczba zgonów z powodu przemocy z użyciem broni wynosiła 4 na 100 000 osób. To aż osiemnaście razy więcej niż średnia w pozostałych krajów rozwiniętych. Jednak nie wszyscy Amerykanie popierają nieograniczony dostęp do broni. Ponad 30% obywateli twierdzi, że ograniczony dostęp do broni pozwoliłby na ograniczenie aktów przemocy. Nie zawsze fakt posiadania broni prowadzi do eskalacji przemocy. 

W latach 1990-2019 USA odnotowywało co roku największą liczbę samobójstw związanych z bronią na świecie. W żadnym innym rozwiniętym kraju nie dochodzi do tylu strzelanin rocznie. Broń z USA trafia nielegalnymi kanałami do gospodarek państw Ameryki Łacińskiej, bezpośrednio wpływając na przestępczość zorganizowanych grup.

Zobacz także: USA: 72% wzrostu bogactwa od 2019 roku trafiło do 10% najbogatszych

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker