Przemoc wobec kobiet – najgorzej jest w Afryce

25 listopada na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Z tej okazji zaprezentowano szokujące statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet w różnych częściach świata.
Czym jest przemoc wobec kobiet?
W kategorii przemocy wobec kobiet mieszczą się działania takie jak: wykorzystywanie intymnych partnerów, molestowanie seksualne, handel ludźmi, okaleczanie żeńskich narządów płciowych i zmuszanie do małżeństw dziewczynek. W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem w wielu krajach wprowadzono lockdown, podczas którego wiele pań doświadczyło przynajmniej jednej formy przemocy. Zgodnie z badaniami ONZ jedna na trzy kobiety twierdzi, że ona lub kobieta, którą znają, doświadczyła jakiejś formy przemocy. Pięć z dziesięciu krajów, w których kobiety i dziewczęta są najczęściej wykorzystywane, znajduje się w Afryce.
Mapa 1. Mapa z zaznaczonymi krajami, gdzie najczęściej dochodzi do przemocy wobec partnerki intymnej.
Dane zaprezentowane przez UN Women dowodzą, że krajem, w którym przemoc jest najbardziej powszechna, jest Afganistan. Jak pokazują statystyki, w tym kraju 34% kobiet i dziewcząt powyżej 15 roku życia było maltretowanych przez partnera. Wysoki współczynnik przemocy domowej odnotowano również w Papui-Nowej Gwinei, Demokratycznej Republice Konga, Gwinei Równikowej oraz w Zambii.
Małżeństwa nieletnich
Zmuszanie niepełnoletnich dziewczynek do ślubu również traktowane jest jako akt przemocy. Najwięcej takich małżeństw zawieranych jest w Afryce. Państwem, w którym najwięcej dziewczynek wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem pełnoletności, jest Niger, gdzie 76% kobiet w wieku od 20 do 24 lat, wyszło za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Azja Południowa również ma wysoki odsetek małżeństw dzieci, gdzie 28% dziewcząt jest zmuszanych do małżeństwa przed ukończeniem pełnoletności, natomiast 7% przed ukończeniem 15 roku życia.
Mapa 2. Odsetek kobiet wychodzących za mąż przed 15 i 18 rokiem życia, w zależności od regionu geograficznego.
Przemoc wobec kobiet może przybierać różne formy. Pomimo że w Europie raczej nie zmusza się nieletnich do zawierania związków małżeńskich, problemem staje się rosnący odsetek kobiet, który doświadcza przemocy psychicznej. Badania wskazują, że w Europie przemocy psychicznej ze strony aktualnego lub byłego partnera doświadczyły dwie na pięć kobiet (43%). Na podaną wartość złożył się odsetek kobiet, które są poniżane lub upokarzane przez partnerów na osobności (25%), kobiet, które doświadczyły ze strony swoich partnerów gróźb w celu zadania bólu psychicznego (14%), oraz kobiet, którym partnerzy zabronili wychodzić z domu, zabrali im kluczyki od samochodu lub je więzili (5%).
Zobacz także: Badanie: schroniska dla kobiet obniżają wskaźnik ich morderstw