Uncategorized

Przemoc wobec kobiet – najgorzej jest w Afryce

25 listopada na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Z tej okazji zaprezentowano szokujące statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet w różnych częściach świata. 


Czym jest przemoc wobec kobiet?

W kategorii przemocy wobec kobiet mieszczą się działania takie jak: wykorzystywanie intymnych partnerów, molestowanie seksualne, handel ludźmi, okaleczanie żeńskich narządów płciowych i zmuszanie do małżeństw dziewczynek. W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem w wielu krajach wprowadzono lockdown, podczas którego wiele pań doświadczyło przynajmniej jednej formy przemocy. Zgodnie z badaniami ONZ jedna na trzy kobiety twierdzi, że ona lub kobieta, którą znają, doświadczyła jakiejś formy przemocy. Pięć z dziesięciu krajów, w których kobiety i dziewczęta są najczęściej wykorzystywane, znajduje się w Afryce.

Mapa 1. Mapa z zaznaczonymi krajami, gdzie najczęściej dochodzi do przemocy wobec partnerki intymnej. 

Dane zaprezentowane przez UN Women dowodzą, że krajem, w którym przemoc jest najbardziej powszechna, jest Afganistan. Jak pokazują statystyki, w tym kraju 34% kobiet i dziewcząt powyżej 15 roku życia było maltretowanych przez partnera. Wysoki współczynnik przemocy domowej odnotowano również w Papui-Nowej Gwinei, Demokratycznej Republice Konga, Gwinei Równikowej oraz w Zambii. 

Małżeństwa nieletnich

Zmuszanie niepełnoletnich dziewczynek do ślubu również traktowane jest jako akt przemocy. Najwięcej takich małżeństw zawieranych jest w Afryce. Państwem, w którym najwięcej dziewczynek wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem pełnoletności, jest Niger, gdzie 76% kobiet w wieku od 20 do 24 lat, wyszło za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Azja Południowa również ma wysoki odsetek małżeństw dzieci, gdzie 28% dziewcząt jest zmuszanych do małżeństwa przed ukończeniem pełnoletności, natomiast 7% przed ukończeniem 15 roku życia.

Mapa 2. Odsetek kobiet wychodzących za mąż przed 15 i 18 rokiem życia, w zależności od regionu geograficznego. 

Przemoc wobec kobiet może przybierać różne formy. Pomimo że w Europie raczej nie zmusza się nieletnich do zawierania związków małżeńskich, problemem staje się rosnący odsetek kobiet, który doświadcza przemocy psychicznej. Badania wskazują, że w Europie przemocy psychicznej ze strony aktualnego lub byłego partnera doświadczyły dwie na pięć kobiet (43%). Na podaną wartość złożył się odsetek kobiet, które są poniżane lub upokarzane przez partnerów na osobności (25%), kobiet, które doświadczyły ze strony swoich partnerów gróźb w celu zadania bólu psychicznego (14%), oraz kobiet, którym partnerzy zabronili wychodzić z domu, zabrali im kluczyki od samochodu lub je więzili (5%). 

 Zobacz także: Badanie: schroniska dla kobiet obniżają wskaźnik ich morderstw

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker