Gospodarka

W Chinach wracają kartki na węgiel! Czy to powrót do czasów Mao?

Władza na poziomie lokalnym w Chinach przywraca kartki na węgiel. W związku z niską podażą surowca, w niektórych regionach konieczne jest wprowadzenie reglamentacji. 


Kartki na węgiel w Chinach

Magazyn China Youth Daily podał, że w prowincji Shanxi w mieście Shuozhou wprowadzono kartki na węgiel. Kupony rozdano 47 tysiącom rodziców, którzy dzięki dokumentowi będą mogli nabyć surowiec do ogrzewania domów. Jedna kartka pozwoli na otrzymanie dwóch ton dotowanego węgla, co ma umożliwić przetrwanie zimy i wczesnej wiosny. Shanxi to chińskie zagłębie węglowe, Shuozhou jest natomiast siedzibą największej w Chinach kopalni odkrywkowej. Tej zimy Shanxi ma wyeksportować dodatkowe 53 miliony ton węgla, co może być bardzo trudne do zrealizowania ze względu na ograniczone moce przerobowe.

Zobacz także: Chiński kryzys energetyczny dotarł do Pekinu

Kryzys energetyczny w Chinach

Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform oświadczyła, że Chiny są na dobrej drodze do poradzenia sobie z kryzysem energetycznym. Wydobycie węgla zostało zwiększone i obecnie w całym kraju przekracza 12 mln ton dziennie. Rekordowe wydobycie może sprawić, że w perspektywie krótkoterminowej Chiny ustabilizują gospodarkę. Problemem jednak są nadchodzące zmiany pogodowe. Tegoroczna zima w niektórych prowincjach ma być rekordowo mroźna, prognozowane są także susze. 

Powrót kuponów na węgiel przypomniał wielu internautom sytuację przed laty, gdy w kraju rządy sprawował Mao Zedong, a większość produktów była reglamentowana. Na prowincji sytuacja jest poważna, mieszkańcy wsi gromadzą zapasy drewna i suszonych kolb kukurydzy, które także można wykorzystać jako opał. Ta zima będzie sprawdzianem dla chińskiej gospodarki. Pomimo że władze zapewniają, że panują nad sytuacją, wydawanie kartek na węgiel świadczy o głębokim kryzysie, który dotknie najbiedniejszych.

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker