Europa

Na święta w Wielkiej Brytanii braknie wszystkiego, również alkoholu

Brytyjskie media ostrzegają, że święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii mogą odbyć się w tym roku całkowicie na trzeźwo. Problemem są niezrealizowane dostawy, które wynikają z braku kierowców. 


Trzeźwe święta w Wielkiej Brytanii

Zgodnie ze statystykami, w Wielkiej Brytanii 54% dorosłych osób spożywa alkohol. W okresie świątecznym producenci i dystrybutorzy najpopularniejszych trunków odnotowują największe zyski. W tym roku przedsiębiorcy jednak zmagają się z problemami dotyczącymi dostaw. Ostrzeżenie o braku trunków w sklepach zostało wysłane przez Brytyjskie Stowarzyszenie Handlu Wina i Spirytusem do brytyjskiego sekretarza transportu Granta Shappsa. Dokument został podpisany przez czterdziestu ośmiu członków stowarzyszenia branżowego, którymi są w dużej mierze producenci alkoholi. Niewystarczająca liczba kierowców rozwożących towar sprawia, że nie mają oni jak dotrzeć do potencjalnych klientów, co bezpośrednio wpływa na ich obroty. Producenci i dystrybutorzy we wniosku zawarli prośbę o przedłużenie o rok programu wizowego, który pozwala kierowcom na tymczasową pracę w Wielkiej Brytanii. Ponadto oczekują od rządu, że ten zapanuje nad sytuacją i pomoże w uregulowaniu procesów logistycznych. Producenci piszą, że:

Widzimy już poważne opóźnienia w terminach dostaw wina i napojów spirytusowych, co podnosi koszty i ogranicza gamę produktów dostępnych dla brytyjskich konsumentów. (…) Jest to pilny problem dla naszych firm i konieczne jest, aby rząd podjął natychmiastowe kroki w celu złagodzenia wpływu kryzysu związanego z niedoborami kierowców przed okresem świątecznym. 

Produkcja alkoholu zagrożona

Produkcja alkoholu jest procesem czasochłonnym, szczególnie w przypadku sezonowanych trunków. Jeśli beczki nie zostaną opróżnione przed świętami, zablokuje to produkcję na następne miesiące. Ilość miejsca w zbiornikach jest ograniczona. Producenci, którzy nie sprzedali swoich wyrobów, nie mogą kontynuować produkcji. Ciąg przyczynowo-skutkowy może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów finansowych. 

Supermarkety na Wyspach od miesięcy zmagają się z niedoborami podstawowych produktów. Po Brexicie w Wielkiej Brytanii obowiązują nowe przepisy dotyczące imigrantów. Załamanie na brytyjskim rynku jest częściowo spowodowane przez opuszczenie Unii Europejskiej, a częściowo przez pandemię. Pomimo że rząd wydał 5 000 pozwoleń na pracę tymczasową, rynek potrzebuje 100 000 więcej kierowców, aby zaspokoić popyt.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker