Europa

Na święta w Wielkiej Brytanii braknie wszystkiego, również alkoholu

Brytyjskie media ostrzegają, że święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii mogą odbyć się w tym roku całkowicie na trzeźwo. Problemem są niezrealizowane dostawy, które wynikają z braku kierowców. 


Trzeźwe święta w Wielkiej Brytanii

Zgodnie ze statystykami, w Wielkiej Brytanii 54% dorosłych osób spożywa alkohol. W okresie świątecznym producenci i dystrybutorzy najpopularniejszych trunków odnotowują największe zyski. W tym roku przedsiębiorcy jednak zmagają się z problemami dotyczącymi dostaw. Ostrzeżenie o braku trunków w sklepach zostało wysłane przez Brytyjskie Stowarzyszenie Handlu Wina i Spirytusem do brytyjskiego sekretarza transportu Granta Shappsa. Dokument został podpisany przez czterdziestu ośmiu członków stowarzyszenia branżowego, którymi są w dużej mierze producenci alkoholi. Niewystarczająca liczba kierowców rozwożących towar sprawia, że nie mają oni jak dotrzeć do potencjalnych klientów, co bezpośrednio wpływa na ich obroty. Producenci i dystrybutorzy we wniosku zawarli prośbę o przedłużenie o rok programu wizowego, który pozwala kierowcom na tymczasową pracę w Wielkiej Brytanii. Ponadto oczekują od rządu, że ten zapanuje nad sytuacją i pomoże w uregulowaniu procesów logistycznych. Producenci piszą, że:

Widzimy już poważne opóźnienia w terminach dostaw wina i napojów spirytusowych, co podnosi koszty i ogranicza gamę produktów dostępnych dla brytyjskich konsumentów. (…) Jest to pilny problem dla naszych firm i konieczne jest, aby rząd podjął natychmiastowe kroki w celu złagodzenia wpływu kryzysu związanego z niedoborami kierowców przed okresem świątecznym. 

Produkcja alkoholu zagrożona

Produkcja alkoholu jest procesem czasochłonnym, szczególnie w przypadku sezonowanych trunków. Jeśli beczki nie zostaną opróżnione przed świętami, zablokuje to produkcję na następne miesiące. Ilość miejsca w zbiornikach jest ograniczona. Producenci, którzy nie sprzedali swoich wyrobów, nie mogą kontynuować produkcji. Ciąg przyczynowo-skutkowy może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów finansowych. 

Supermarkety na Wyspach od miesięcy zmagają się z niedoborami podstawowych produktów. Po Brexicie w Wielkiej Brytanii obowiązują nowe przepisy dotyczące imigrantów. Załamanie na brytyjskim rynku jest częściowo spowodowane przez opuszczenie Unii Europejskiej, a częściowo przez pandemię. Pomimo że rząd wydał 5 000 pozwoleń na pracę tymczasową, rynek potrzebuje 100 000 więcej kierowców, aby zaspokoić popyt.

 

Polecane artykuły

Back to top button