Europa

Podatki we Włoszech w dół! Zyskają głównie najmniej zarabiający

Włochy zmniejszą liczbę przedziałów podatku dochodowego z pięciu do czterech i obniżą stawki podatkowe dla osób o niższych dochodach. Tym samym można powiedzieć, że podatki we Włoszech w końcu zostaną obniżone.


Podatki we Włoszech w dół, ale głównie dla najmniej zarabiających

W przyszłości, dochody w wysokości od 28 000 do 50 000 euro rocznie będą opodatkowane stawką 35%, w porównaniu do obecnej stawki 38%. Z kolei podatek od zarobków pomiędzy 15 000 a 28 0000 euro zostanie obniżony z 27 do 25 procent.

Zniesiony ma natomiast zostać 41% podatek dla zarobków pomiędzy 55 000 a 75 000 euro zostanie całkowicie zniesiony, a wszystkie dochody powyżej 50 000 euro będą opodatkowane według najwyższej stawki 43%. Z kolei roczne dochody poniżej 15 000 euro będą nadal opodatkowane według stawki 23%.

Porozumienie zostało osiągnięte w wyniku negocjacji między włoskim ministrem gospodarki Daniele Franco i przedstawicielami partii większościowych we włoskim rządzie. Obniżka podatków ma oznaczać o 8 mld euro niższe wpływy w 2022 roku.

Zgodnie z warunkami porozumienia, około 7 mld euro zostanie przeznaczone na zmiany włoskiego podatku dochodowego od osób fizycznych. Pozostały miliard zostanie przeznaczony na likwidację regionalnego podatku produkcyjnego „IRAP” dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i samozatrudnionych.

Zobacz także: We Włoszech powstaje droga ładująca samochody elektryczne

Tak zwany „Bonus Renzi„, wprowadzony przez byłego premiera Włoch Matteo Renziego w 2014 roku, który początkowo przyznawał 80 euro, a później 100 euro premii podatkowej dla osób o niższych dochodach, zostanie całkowicie zniesiony.

Eksperci podatkowi szacują, że reformy mogą przełożyć się na średnie roczne oszczędności w wysokości 100 euro dla osób z roczną pensją w wysokości 20 000 euro; 300 euro dla osób zarabiających 30 000 euro rocznie i około 600 euro dla osób otrzymujących 40 000 euro rocznie – podaje włoski dziennik informacyjny Corriere della Sera.

Włoska gospodarka ma problemu od ponad dekady

Obniżka podatków ma na celu pobudzenie włoskiej gospodarki, która od kryzysu z 2008 roku ma coraz większe problemy. Rozbudowana biurokracja oraz skomplikowany system podatkowy istotnie się do tego przyczyniają. Włochy to – po Grecji – kolejny kraj Południa, który mocno odczuł kryzys sprzed ponad dekady. Region ten regularnie traci na znaczenie głównie na rzecz Europy Środkowej. Tym samym Włosi pod względem PKB per capita PPP zostali niedawno wyprzedzenie przez Czechów, a w perspektywie kilku lat może to zrobić Polska.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker