Europa

Rekordowo wysoki PKB Ukrainy to głównie zasługa banku centralnego

PKB Ukrainy od ponad dwóch dekad nie osiągnęło podobnego poziomu. Według najnowszych danych Ukraina pożegna 2021 rok z najwyższym w historii PKB denominowanym w dolarach, jego wartość ma wynieść 195 miliardów USD. 


PKB Ukrainy – mocna hrywna

Na podstawie informacji przekazanych przez Państwową Służbę Statystyczną realny PKB Ukrainy w trzecim kwartale 2021 r. zwiększył się o 2,4% r/r. Na wysokie PKB wpływa przede wszystkim umocnienie tamtejszej waluty. Ukraiński bank centralny od pierwszych miesięcy tego roku sygnalizował, że zależy mu na umocnieniu hrywny, co miało stać się jednym ze sposobów na walkę z rosnącą inflacją. Pod koniec 2020 roku hrywna była najsłabsza od trzech lat (1 euro = 35 hrywien). Na początku roku na Ukrainie odnotowano inflację na poziomie 5%, realna stopa procentowa była dodatnia. W ciągu roku stopy podniesiono czterokrotnie (łącznie o  2,5 pkt. proc.), przy czym obecnie są na poziomie 8,5%. Pomimo że aktualnie inflacja wynosi prawie 11%, a więc realna stopa jest w tej chwili ujemna, jest ona znacznie mniej ujemna niż w pozostałych państwach Europy. Im wyższe stopy realne, tym istnieją lepsze warunki do umacniania się waluty. 

Zobacz także: Mamy szczęście do imigrantów. Są bardziej pracowici od nas

Perspektywy dla Ukrainy

Pomimo że upadek ZSRR zapewnił Ukrainie dobry start, nie został on wykorzystany i utrzymany w dłuższej perspektywie. Masowa emigracja Ukraińców sprawiła, że w zeszłym roku pieniądze napływające zza granicy stanowiły 8% PKBPKB per capita mierzone parytetem siły nabywczej, to wskaźnik zamożności społeczeństwa. Pozwala oszacować miarę dobrobytu. Jak widać na poniższym wykresie, w 1991 roku Ukraińcy byli zamożniejszym narodem. Pomimo że PKB jest obecnie wyższe, nie przekłada się to na siłę nabywczą, która trzy dekady temu była dużo większa.

Wykres 2. PKB per capita w Ukrainie począwszy od 1991 roku. 

Źródło: World Bank

Julia Swiridenko, minister gospodarki Ukrainy, cytowana przez agencję Unian:

Naszym celem jest zapewnienie stałości głównych wskaźników: wzrostu PKB, wzrostu rezerw walutowych, ograniczenia inflacji w dopuszczalnych granicach. Dążymy też do tego, aby klimat biznesowy na Ukrainie doprowadzić do najlepszych światowych standardów. Dobrą wiadomością jest to, że Ukraina kończy 2021 z najwyższym PKB w całej swojej historii (około 195 miliardów dolarów).

Polityk mówi, że w przyszłym roku Ukraina planuje osiągnąć wysoki wzrost PKB, uruchamiając szereg programów zakładających m.in. tanie kredyty hipoteczne, aktywne wspieranie eksporterów czy renowację systemów irygacyjnych na południu kraju. Problemem dla gospodarki może być ostrożność inwestorów zagranicznych wynikająca z obawy o niepewną sytuację polityczną. Stosunki pomiędzy Ukrainą a Rosją są napięte, regularnie pojawiają się plotki dotyczące ewentualnej ekspansji Putina na tereny sporne. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba uspokaja, że komunikaty Rosji mają na celu wyłącznie destabilizację kraju. Jednak w październikowej prognozie Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył szacunki dotyczące PKB Ukrainy w 2021 roku z 3,5% do 3,2%. Trudno przewidzieć przyszłość gospodarki ukraińskiej. Jedno jest pewne, reformy dokonywane pod naciskiem Zachodu nie przynoszą oczekiwanych skutków. Pomimo wysokiego wskaźnika PKB, kraj zmaga się z wieloma problemami, a dla wielu obywateli jedyną szansą na zapewnienie lepszego życia jest wyjazd do Polski. Jednakże nie można porównywać ze sobą wskaźnika PKB z roku 1991 i 2021. Według Banku Światowego dzisiejszy wskaźnik odpowiada zaledwie 70% wartości wskaźnika z momentu odzyskiwania niepodległości. 

Zobacz także: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker