Polska

Słodycze, alkohol i buty, czyli na czym oszczędzają Polacy

Wzrost cen nie zawsze idzie w parze z podwyżką wynagrodzenia. Niezależny instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził badania dotyczące wzrostu cen oraz wydatków wśród Polaków. 


Na czym oszczędzają Polacy?

Zgodnie z wynikami badania, aż 95% Polaków jest przekonanych, że ceny dalej będą rosły. Aby zwiększyć swoje dochody, badani najczęściej decydowali się na podjęcie dodatkowej pracy (19%) lub zmieniali pracę na lepiej płatną (8%). Jednak tylko 14% ankietowanym udało się uzyskać podwyżkę w ostatnich miesiącach. W ciągu ostatniego kwartału prawie co piąty mężczyzna (19%) i co dziesiąta kobieta (10%) uzyskali podwyżkę. Na wzrost wynagrodzenia mogły liczyć przede wszystkim osoby z doświadczeniem i długim stażem pracy w wieku od 35 do 44 lat. Najrzadziej wyższą stawkę uzyskiwały osoby poniżej 34. roku życia. Najczęściej jednak reakcją na wzrost cen było decydowanie się na tańsze produkty oraz usługi, 36% ankietowanych kupuje mniej, a 33% rezygnuje z niektórych usług. 

 

Polacy oszczędzają przede wszystkim na słodyczach (64%) oraz alkoholu (54%). Rodacy planują ograniczyć wydatki również na ubrania i obuwie oraz zrezygnować z droższych produktów elektronicznych. Najmniej ankietowanych decyduje się na oszczędzanie na paliwie (21%) czy żywności podstawowej (32%). Co ciekawe, prawie co trzeci Polak stwierdza, że zamierza oszczędzać na książkach. 


               Źródło: ARC Rynek i Opinia, 17-24.11.2021

Zobacz także: Eurostat: Polacy jeżdżą najstarszymi samochodami w UE

Polacy częściej rezygnują z teatru niż z wizyty u fryzjera

Najwięcej rodaków rezygnuje z kultury (57%), gastronomii (55%) oraz turystyki (54%). Prawie co drugi Polak rezygnuje z korzystania z obiektów sportowych. Tylko 2% ankietowanych zamierza oszczędzać na prywatnych wizytach u lekarza. 

Najczęstszą reakcją na wzrost cen jest zrezygnowanie z konsumpcji. Co ciekawe tylko nielicznym udaje się wynegocjować podwyżkę, która pozwoli na podtrzymanie bieżącej konsumpcji bez konieczności ograniczania wydatków. Badanie przeprowadzono przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na próbie N=1017, która była reprezentacyjna pod względem wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia oraz płci. 

Zobacz także: Polacy jednym z najbardziej optymistycznych narodów w UE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker