GospodarkaKomentarze I AnalizyNewsPolska

Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?

Autorzy najnowszego miesięcznika Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili odpowiedź na nurtujące wielu Polaków pytanie: „Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?”. Z ich analizy wynika, że w 2023 roku wspomniane dobra również będą drożały, ale znacznie wolniej niż w obecnym. Stanie się tak za sprawą spadającego popytu i rosnącej liczby oddanych mieszkań. 

Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?

Wzrost cen nieruchomości w Polsce w ostatnich 3 latach był bardzo dynamiczny i osiągnął 4. wartość wśród państw UE. Co więcej, również w tym roku mieszkania drożeją w stosunkowo szybkim tempie. Ekonomiści PIE przewidują, że wzrost cen nieruchomości w Polsce w 2022 r. wyniesie ok. 10 proc. Jednak sądzą oni również, że tempo tego wzrostu znacznie wyhamuje w następnym roku, a to głównie z dwóch powodów. 

Po pierwsze obecnie oddawana do użytku jest rekordowa ilość mieszkań. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w okresie od stycznia do końca października 2021 roku oddano do użytkowania 184,4 tys. mieszkań. Oznacza to, że średnio co 140 sekund oddawane jest w Polsce nowe mieszkanie. Takie tempo daje szanse na pobicie zeszłorocznego wyniku i osiągnięcie największej liczby oddanych mieszkań od 1978 roku. Dzięki sprawności polskiego budownictwa, w Polsce znacząco wzrośnie podaż mieszkań, a jak wiadomo im większa podaż danego dobra, tym niższa jego cena. 

Popyt na mieszkania spada

Do tego już teraz znacznie spada popyt na mieszkania. Jak informuje portal strefa inwestorów:

W maju, podczas największego popytu na hipotekę, do banków trafiało dziennie 2,5 tys. wniosków kredytowych. W ostatnim okresie jest to średnio 2 tys. wniosków per dzień.

Co więcej, eksperci przewidują, że liczba wniosków o kredyt hipoteczny jeszcze spadnie. Wynika to z działań podjętych przez Narodowy Bank Polski. 

Kilka tygodni temu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o podwyższeniu stóp procentowych. Wspomniana decyzja RPP spowodowała, że o 140 złotych wzrosła statystyczna rata kredytu hipotecznego. Z kolei to przyczyniło się do zauważalnego pogorszenia się zdolności kredytowej Polaków. Coraz więcej naszych rodaków nie stać na kredyt, przez co popyt na mieszkania spada. 

Dlaczego ceny mieszkań nie spadną?

W takim razie, dlaczego na pytanie, czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć, odpowiedź nie brzmi nie. Jak zaznaczają eksperci PIE, ceny mieszkań dalej będą rosnąć, gdyż zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i wynagrodzenia w budownictwie dalej rosną w szybkim tempie. Jak możemy przeczytać w miesięczniku PIE:

Oficjalny wskaźnik GUS, obrazujący koszt budowy 1 m^2 mieszkania wzrósł w III kw. z 4987 PLN do 5347 PLN (o 7,2 proc.

Analitycy PIE stwierdzają, że deweloperzy dalej będą ponosić większe koszty, więc dalej będą sprzedawać mieszkania drożej.

Zobacz także: W Polsce nie ma bańki na rynku nieruchomości

.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker