Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?

Autorzy najnowszego miesięcznika Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili odpowiedź na nurtujące wielu Polaków pytanie: „Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?”. Z ich analizy wynika, że w 2023 roku wspomniane dobra również będą drożały, ale znacznie wolniej niż w obecnym. Stanie się tak za sprawą spadającego popytu i rosnącej liczby oddanych mieszkań.
Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?
Wzrost cen nieruchomości w Polsce w ostatnich 3 latach był bardzo dynamiczny i osiągnął 4. wartość wśród państw UE. Co więcej, również w tym roku mieszkania drożeją w stosunkowo szybkim tempie. Ekonomiści PIE przewidują, że wzrost cen nieruchomości w Polsce w 2022 r. wyniesie ok. 10 proc. Jednak sądzą oni również, że tempo tego wzrostu znacznie wyhamuje w następnym roku, a to głównie z dwóch powodów.
Po pierwsze obecnie oddawana do użytku jest rekordowa ilość mieszkań. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w okresie od stycznia do końca października 2021 roku oddano do użytkowania 184,4 tys. mieszkań. Oznacza to, że średnio co 140 sekund oddawane jest w Polsce nowe mieszkanie. Takie tempo daje szanse na pobicie zeszłorocznego wyniku i osiągnięcie największej liczby oddanych mieszkań od 1978 roku. Dzięki sprawności polskiego budownictwa, w Polsce znacząco wzrośnie podaż mieszkań, a jak wiadomo im większa podaż danego dobra, tym niższa jego cena.
Popyt na mieszkania spada
Do tego już teraz znacznie spada popyt na mieszkania. Jak informuje portal strefa inwestorów:
W maju, podczas największego popytu na hipotekę, do banków trafiało dziennie 2,5 tys. wniosków kredytowych. W ostatnim okresie jest to średnio 2 tys. wniosków per dzień.
Co więcej, eksperci przewidują, że liczba wniosków o kredyt hipoteczny jeszcze spadnie. Wynika to z działań podjętych przez Narodowy Bank Polski.
Kilka tygodni temu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o podwyższeniu stóp procentowych. Wspomniana decyzja RPP spowodowała, że o 140 złotych wzrosła statystyczna rata kredytu hipotecznego. Z kolei to przyczyniło się do zauważalnego pogorszenia się zdolności kredytowej Polaków. Coraz więcej naszych rodaków nie stać na kredyt, przez co popyt na mieszkania spada.
Dlaczego ceny mieszkań nie spadną?
W takim razie, dlaczego na pytanie, czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć, odpowiedź nie brzmi nie. Jak zaznaczają eksperci PIE, ceny mieszkań dalej będą rosnąć, gdyż zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i wynagrodzenia w budownictwie dalej rosną w szybkim tempie. Jak możemy przeczytać w miesięczniku PIE:
Oficjalny wskaźnik GUS, obrazujący koszt budowy 1 m^2 mieszkania wzrósł w III kw. z 4987 PLN do 5347 PLN (o 7,2 proc.
Analitycy PIE stwierdzają, że deweloperzy dalej będą ponosić większe koszty, więc dalej będą sprzedawać mieszkania drożej.
Zobacz także: W Polsce nie ma bańki na rynku nieruchomości
.