GospodarkaNewsPolska

Polskie samorządy rozczarowały aktywnością inwestycyjną w tym roku

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), polskie samorządy rozczarowały aktywnością inwestycyjną w pierwszym półroczu bieżącego roku. W niektórych wojewódzkich miastach odsetek realizacji planów inwestycyjnych w II kwartale 2021 roku spadł nawet o 90% w stosunku do tego z 2020 roku. 


Polskie samorządy rozczarowały aktywnością inwestycyjną

Nakłady inwestycyjne polskich samorządów znacznie spadły w stosunku do poprzedniego roku. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

„Po II kwartałach 2021 r. nakłady inwestycyjne były o prawie 14 proc. niższe niż w ubiegłym roku. To wynik poniżej oczekiwań, gdy bierzemy pod uwagę, że tegoroczne plany budżetowe są o 11 proc. wyższe niż w 2020 roku”.

Co interesujące nakłady najbardziej spadły w samorządach, które w 2020 roku inwestowały najwięcej środków. Największy pod względem kwotowym spadek aktywności inwestycyjnej można było zaobserwować w Warszawie. W stolicy Polski wartość nakładów inwestycyjnych w pierwszym półroczu bieżącego roku była mniejsza o 500 milionów w stosunku do tej z pierwszego półrocza 2020 roku. Suma ta stanowi aż 33 proc. ubiegłorocznej wartości inwestycji opisywanego miasta. 

Jednak polskie samorządy nie tylko inwestują mniej, ale również realizują znacznie mniej inwestycji niż w ubiegłym roku. Jak informują Eksperci PIE:

„Niższa jest też realizacja planów – w zeszłym roku wykonano 27 proc. zaplanowanych nakładów, obecnie jest to 22 procent”.

Choć, niektóre samorządy radzą sobie z realizacją inwestycji lepiej, a niektóre znacznie gorzej. W Warszawie i Sosnowcu odsetek realizowanych inwestycji spadł „tylko” o około 20% w stosunku do 2020 roku. W tym samym czasie wspomniany odsetek w miastach takich jak Zabrze, Zielona Góra, Białystok czy Częstochowa spadł nawet o 90% w analizowanym okresie. 

Niska aktywność inwestycyjna polskich samorządów nie wynika ze spadku dochodów

Co interesujące, niska aktywność inwestycyjna polskich samorządów nie została spowodowana przez spadek ich dochodów. Eksperci PIE zaznaczają, że ze zbiorczych danych Ministerstwa Finansów wynika, że po II kwartale bieżącego roku dochody samorządów były wyższe o 10,9 proc. r/r. 

Analitycy PIE twierdzą, że opisywana sytuacja może wynikać ze skokowego wzrostu cen materiałów budowlanych. Te według grupy PSB miały być we wrześniu wyższe o 21,7 proc. r/r. Sytuacja na rynku materiałów budowlanych może utrudniać polskim samorządom znalezienie odpowiednich wykonawców. Jeśli eksperci PIE dobrze zdiagnozowali źródło opisywanego problemu, to aktywność inwestycyjna polskich samorządów nie wzrośnie jeszcze przez następne miesiące, gdyż ceny materiałów budowlanych dalej rosną.  

Zobacz także: Porozumienie chce rekompensaty dla samorządów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker