Eurostat: Zdrowie Polaków na tle UE wypada fatalnie
Najnowsze dane Eurostatu sugerują, że zdrowie Polaków jest jednym z najgorszych w całej UE. Które kraje wypadają najlepiej, a które najgorzej?
Pandemia COVID-19 sprawiła, że zdrowie Polaków stało się ostatnio z jednym z najczęściej omawianych w naszym kraju tematów. Coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony zdrowia i finansowania ochrony zdrowia.
Zobacz też: Wydatki na zdrowie w 2020 roku wzrosły w całej UE oprócz Polski
Jak wynika z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, rok 2020 przyniósł wzrost wydatków na zdrowie i opiekę nad chorymi względem PKB. Na tle całej stawki szczególnie wyróżnia się Polska. Nie dość, że wydajemy na zdrowie najmniej, to jedynie u nas te wydatki w zeszłym roku zmalały. Należy jednak pamiętać, że nie Eurostat nie posiada danych ze wszystkich państw.
Wydatki na leczenie i ochronę socjalną chorych, Eurostat 2020
Zdrowie Polaków bardzo słabe
Europejski Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące oceny swojego zdrowia przez różne narodu. W 2020 roku średnio 72,1% mężczyzn w UE postrzegało swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. Podobnie uważa 67,1% pań zamieszkujących UE. W Polsce swój stan zdrowia dobrze lub bardzo dobrze oceniało jedynie 64,6% mężczyzn i 59,1% kobiet. Gorszy wynik od naszego kraju osiągnęły jedynie 4 państwa Unii Europejskiej.
Zdrowie Polaków jest tak kiepskie z kilku powodów. Po pierwsze są nim niskie wydatki. Wydajemy na zdrowie relatywnie mało, więc i jakość świadczonych usług nie będzie wysoka. Drugim powodem jest deficyt pielęgniarek i lekarzy. Jak wynika z udostępnionych przez OECD danych na temat liczby lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, w państwach członkowskich, nasz kraj wypada najgorzej w Europie. W OECD gorsze wyniki osiągnęła jedynie Kolumbia, Meksyk i Turcja.
Liczba pielęgniarek i lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, OECD 2020
Kolejki do lekarza coraz dłuższe
Brak personelu medycznego powoduje wzrost czasu oczekiwania na wizytę u lekarza. Jak wynika z badań fundacji Watch Health Care, Jeszcze w 2017 roku, przeciętny czas oczekiwania na gwarantowane świadczenie zdrowotne w Polsce wyniósł 3,1 miesiąca. Pod koniec 2019 było to już 3,8 miesiąca. Pandemia, która graniczyła dostęp do specjalistów, jedynie pogorszyła sprawę. Szacuje się, że 70–80 proc. pacjentów z nowotworami trafia do lekarza zbyt późno. To powoduje, że nasz kraj jest w czołówce państw OECD pod względem umieralności na raka.
Prócz kolejek, problemem jest też m.in. czystość powietrza w Polsce. Nasz kraj stale znajduje się wśród najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.
Najzdrowsi są Irlandczycy i mieszkańcy Holandii
Z danych Eurostatu wynika, że najzdrowsi w Unii Europejskiej są Irlandczycy. Aż 83% populacji tego kraju ocenia stan swojego zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. Dobre wyniki zanotowali także Holendrzy, Grecy, Szwecji i mieszkańcy Cypru.
Najgorszym zdrowiem cechują się mieszkańcy Litwy. W tym kraju mniej niż połowa mieszkańców ocenia stan swojego zdrowia dobrze. Na Łotwie blisko 50% obywateli uważa, że ich zdrowie jest dobre lub bardzo dobre. Słaby wynik odnotowała także trzecia republika nadbałtycka — Estonia. Niski wynik tych państw może być wynikiem alkoholizmu i starzejącego się społeczeństwa. Dla przykładu Litwa straciła po 1990 roku aż jedną czwartą swojej populacji. Czwartym krajem, gdzie zdrowie oceniane jest gorzej niż w Polsce, jest Portugalia. Nieco lepszy wynik od Polski zanotowały Czechy, Niemcy i Węgry.
Odsetek populacji po 16 roku życia, który ocenia swoje zdrowie dobrze lub bardzo dobrze, Eurostat 2020