Uncategorized

Zanieczyszczenie światłem wzrosło o 49% w ciągu 25 lat [BADANIE]

Zanieczyszczenie światłem często jest bagatelizowane w dyskursie społecznym. Ma ono jednak nie tylko negatywny wpływ na zdrowie ludzi (bóle głowy, zmęczenie, stres, odczucie niepokoju, bezsenność), ale wpływa także negatywnie na bioróżnorodność. 

Zanieczyszczenie światłem – winne LEDy?

Badanie prowadzone przez naukowców z University of Exeter obejmowało lata 1992-2017. Analizie podano intensywność oświetlenia w poszczególnych regionach świata. Pomimo różnic w tendencjach regionalnych, emisje wzrosły prawie wszędzie i istnieją „ograniczone dowody”, że ulepszona technologia LED zmniejszyła zanieczyszczenie światłem. Badanie podkreśla wpływ przejścia na technologię półprzewodnikowych diod elektroluminescencyjnych. Diody LED mają emitować więcej światła niebieskiego od starszych technologicznie lamp. Czujniki satelitarne nie wychwytują niebieskiego światła, a zatem nie odzwierciedlają rzeczywistego poziomu emisji. Biorąc to pod uwagę, autorzy badania stwierdzają, że rzeczywisty wzrost mocy emitowanej przez oświetlenie zewnętrzne, a tym samym zanieczyszczenia świetlnego, mogło wzrosnąć nawet o 270%.

Zdjęcia 1, 2. Zanieczyszczenie światłem w Europie w latach 2012 i 2021. 

Źródło: www.lightpollutionmap.info

Jeden z autorów badania, dr Alejandro Sánchez de Miguel z Instytutu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, stwierdził, że:

Globalne rozprzestrzenianie się sztucznego światła niszczy naturalne środowisko nocne. To badanie dostarcza wyraźnych dowodów nie tylko na to, jak duże zanieczyszczenie światłem stało się problemem globalnym, ale także na to, że nadal się pogarsza i prawdopodobnie w coraz szybszym tempie.

Zobacz także: Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za miliony komplikacji porodowych

Gdzie jest najjaśniej?

Badanie wskazało rosnące zanieczyszczenie światłem w Azji, Ameryce Południowej, Oceanii i Afryce. W Europie poziom wykrywanego światła wzrastał do około 2010 roku i względnie się ustabilizował, a w Ameryce Północnej spada. Jednak przejście na diody LED maskuje fakt, że poziom zanieczyszczenia wzrósł w większości lokalizacji.

Ruskin Hartley, dyrektor wykonawczy International Dark-Sky Association, powiedział:

W ciągu ostatnich 25 lat przejściu na półprzewodnikowe oświetlenie LED towarzyszył gwałtowny wzrost zanieczyszczenia światłem na całym świecie. Bez skoordynowanych działań mających na celu odwrócenie tego trendu, wpływ na środowisko naturalne przyspieszy, jeszcze bardziej pogłębiając kryzys bioróżnorodności, marnując energię i oznaczając, że całe pokolenie dorośnie w „wiecznym zmierzchu”.

Wiele wcześniejszych analiz wykazało, że zanieczyszczenie światłem może mieć duży wpływ na organizmy żywe. Intensywne oświetlenie prawdopodobnie odegrało dużą rolę w ogromnym spadku populacji owadów na świecie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker