Europa

Jak może wyglądać emerytura Angeli Merkel?

Po 16 intensywnych latach Angela Merkel kończy karierę w polityce. Kanclerz oficjalnie zapewnia, że ma zamiar skupić się na sobie i nadrobić zaległości w lekturze. Ile będzie wynosić emerytura Merkel? Czy była kanclerz zdecyduje się jednak na karierę w biznesie?

Emerytura Angeli Merkel staje się faktem

Nowy kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, został zaprzysiężony w prezydenckim pałacu Bellevue w środę w południe, a Angela Merkel udała się na zasłużony odpoczynek. Podczas ostatniej wideokonferencji z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną zapewniła, że pozostaje otwarta na pytania kolegów, jednak nie zamierza udzielać rad. Powiedziała również, że nie będzie wykonywać pracy naukowej. Jej wieloletni rzecznik, Steffen Seibert, oświadczył w zeszły piątek, że była kanclerz uda się na zasłużony odpoczynek i przez najbliższe miesiące nie będzie uczestniczyć w żadnych większych wydarzeniach. Niemieckie media dotarły jednak do informacji, na podstawie których Merkel miała zlecić zatrudnienie w swoim biurze przy Unter den Linden dziewięciu pracowników (dwóch menedżerów, dwóch asystentów specjalistów, trzech urzędników i dwóch kierowców).

Zobacz także: Kiedy Polska dogoni Niemcy? OECD: Nigdy

Jak wyglądała emerytura byłych kanclerzy?

Emerytura Angeli Merkel może zatem wyglądać podobnie jak w przypadku jej poprzedników. Byli kanclerze po ustąpieniu ze stanowiska rozpoczęli działalność biznesową w branży doradczej. Gerhard Schröder specjalizuje się w lobbingu, obecnie współpracując z Rosją. Jego poprzednik, Helmut Kohl założył własną firmę zajmującą się doradztwem strategicznym i świadczącą usługi lobbingowe.

Jednak uchwalone w 2015 roku prawo może tymczasowo uniemożliwić Merkel odejście od polityki i rozpoczęcie pracy w biznesie. Na podstawie rozporządzenia sprzed sześciu lat osoby zajmujące wysokie stanowiska polityczne w Niemczech muszą odczekać od 12 do 18 miesięcy, aż zaczną pracę w lobbingu. Z pewnością jednak była kanclerz nie może narzekać na kwestie finansowe. Zgodnie z oficjalnymi informacjami będzie pobierać emeryturę w wysokości 15 tysięcy euro miesięcznie. Do końca życia będzie strzec jej profesjonalna ochrona, może również liczyć na prywatnego kierowcę. Prawdopodobnie Merkel zostanie w Berlinie, gdzie jej mąż wciąż pracuje na uczelni jako fizyk kwantowy.

Zobacz także: Czy Rosja ostrzegła Niemcy o zbliżającym się kryzysie energetycznym?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker