Europa

Jak może wyglądać emerytura Angeli Merkel?

Po 16 intensywnych latach Angela Merkel kończy karierę w polityce. Kanclerz oficjalnie zapewnia, że ma zamiar skupić się na sobie i nadrobić zaległości w lekturze. Ile będzie wynosić emerytura Merkel? Czy była kanclerz zdecyduje się jednak na karierę w biznesie?

Emerytura Angeli Merkel staje się faktem

Nowy kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, został zaprzysiężony w prezydenckim pałacu Bellevue w środę w południe, a Angela Merkel udała się na zasłużony odpoczynek. Podczas ostatniej wideokonferencji z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną zapewniła, że pozostaje otwarta na pytania kolegów, jednak nie zamierza udzielać rad. Powiedziała również, że nie będzie wykonywać pracy naukowej. Jej wieloletni rzecznik, Steffen Seibert, oświadczył w zeszły piątek, że była kanclerz uda się na zasłużony odpoczynek i przez najbliższe miesiące nie będzie uczestniczyć w żadnych większych wydarzeniach. Niemieckie media dotarły jednak do informacji, na podstawie których Merkel miała zlecić zatrudnienie w swoim biurze przy Unter den Linden dziewięciu pracowników (dwóch menedżerów, dwóch asystentów specjalistów, trzech urzędników i dwóch kierowców).

Zobacz także: Kiedy Polska dogoni Niemcy? OECD: Nigdy

Jak wyglądała emerytura byłych kanclerzy?

Emerytura Angeli Merkel może zatem wyglądać podobnie jak w przypadku jej poprzedników. Byli kanclerze po ustąpieniu ze stanowiska rozpoczęli działalność biznesową w branży doradczej. Gerhard Schröder specjalizuje się w lobbingu, obecnie współpracując z Rosją. Jego poprzednik, Helmut Kohl założył własną firmę zajmującą się doradztwem strategicznym i świadczącą usługi lobbingowe.

Jednak uchwalone w 2015 roku prawo może tymczasowo uniemożliwić Merkel odejście od polityki i rozpoczęcie pracy w biznesie. Na podstawie rozporządzenia sprzed sześciu lat osoby zajmujące wysokie stanowiska polityczne w Niemczech muszą odczekać od 12 do 18 miesięcy, aż zaczną pracę w lobbingu. Z pewnością jednak była kanclerz nie może narzekać na kwestie finansowe. Zgodnie z oficjalnymi informacjami będzie pobierać emeryturę w wysokości 15 tysięcy euro miesięcznie. Do końca życia będzie strzec jej profesjonalna ochrona, może również liczyć na prywatnego kierowcę. Prawdopodobnie Merkel zostanie w Berlinie, gdzie jej mąż wciąż pracuje na uczelni jako fizyk kwantowy.

Zobacz także: Czy Rosja ostrzegła Niemcy o zbliżającym się kryzysie energetycznym?

Polecane artykuły

Back to top button