FinanseGospodarkaPolska

Stopy procentowe w Polsce po grudniowym posiedzeniu poszły w górę!

Dzisiaj (8.12) odbyło się jednodniowe posiedzenie decyzyjne RPP. Członkowie RPP oraz przewodniczący zdecydowali się podnieść stopy procentowe w Polsce o 50 punktów bazowych. W związku z tym referencyjna stopa procentowa jest już na poziomie 1,75%. W okresie od października, do grudnia stopy wzrosły już o 165 p.b. Wynika to ze znaczącego wzrostu wskaźnika inflacji CPI w ostatnich miesiącach. Zatem NBP zaczyna stanowczo reagować na wzrost cen i w gwałtowny sposób normalizuje politykę monetarną.

Dlaczego NBP tak gwałtownie podnosi stopy?

W zasadzie jeszcze we wrześniu prezes NBP, Adam Glapiński, przekonywał, iż podniesienie stóp procentowych w momencie odbudowywania się gospodarki po pandemii byłoby „szkolnym błędem”, a przyczyną inflacji są czynniki niezależne od banku centralnego. Jednak na skutek uwarunkowań proinflacyjnych w kolejnych miesiącach, prezes NBP na początku grudnia wyraził zgoła inne zdanie i stwierdził:

Zmieniam retorykę. Inflacja nie jest przejściowa. Inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia

W takim razie Rada Polityki Pieniężnej dostrzegła, iż posiada narzędzia do osłabiania trendów inflacyjnych. Wiąże się to z tym, iż gwałtowny wzrost cen nie wynika tylko i wyłącznie od czynników podażowych (np. wzrost cen surowców), ale też popytowych (wydatki konsumpcyjne). Świadczy o tym wysoki wskaźnik inflacji bazowej, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii. W listopadzie wyniósł on 4,6% r/r.

Stopy procentowe w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Zobacz także: Złoty jest coraz słabszy. Dolar, euro i frank szwajcarski rekordowo drogie

Jak wyższe stopy procentowe w Polsce wpłyną na raty kredytów?

Wzrost stóp procentowych przekłada się na wzrost oprocentowania kredytu, a co za tym idzie na większe raty kredytowe. Według wyliczeń Expandera wzrost stopy procentowej o 0,5 punktu procentowego oznacza, że comiesięczne raty kredytu wzrosną o 100-140 zł. Kumulując podwyżkę stóp, która miała miejsce w listopadzie oraz w grudniu, rata 25-letniego kredytu o wartości 300 tys. zł i przy stawce 2,86% od początku października wzrosła o 416 zł.

Wzrost raty kredytu (300 000 zł) od początku października przy założeniu 25-letniego okresu spłaty oraz oprocentowania – 2,86%

Źródło: Expander

Co z inflacją i stopą procentową w 2022?

Takie czynniki jak: opóźnione oddziaływanie zmiany stóp procentowych na gospodarkę (nawet do roku), ciągły wzrost cen surowców, niepewność związana z pandemią powodują, iż do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5% jeszcze długa droga (nawet kilka lat). Ponadto przewiduje się, iż Narodowy Bank Polski na początku 2022 roku nieco ograniczy podnoszenie stóp procentowych. Jest to spowodowane wejściem w życie ustawy o tarczy antyinflacyjnej, która ma zapobiec wzrostowi cen w 1 kw. 2022 roku. Warto zaznaczyć jednak, iż tarcza antyinflacyjna jest działaniem doraźnym.
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker