Polska

Domy Dobrej Energii: Grupa ORLEN wprowadza energię do domów dziecka

Rusza projekt Domy Dobrej Energii, w ramach którego na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne Energi Obrotu. Projekt wspiera również Fundacja ORLEN.

Jak działa fotowoltaika?

W pierwszym etapie projektu energia ze słońca zasili dwa rodzinne domy dziecka: w Gostyninie i Szczawinie Kościelnym oraz dwa domy dziecka: w Rypinie i Kaczkach Średnich w gminie Turek. Domy dziecka i rodzinne domy dziecka, które przystąpiły do projektu Domy Dobrej Energii, dzięki wsparciu Energi z Grupy ORLEN i Fundacji ORLEN, będą produkowały zieloną energię na własne potrzeby. W ten sposób zmniejszą się koszty użytkowania obiektów, a placówki ograniczą swój bezpośredni wpływ na środowisko.

Zamontowane na dachach domów dziecka ogniwa fotowoltaiczne tworzą moduły, które stanowią jeden z głównych elementów tej instalacji. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu energia ze słońca jest przekształcana w prąd stały, a następnie przekazywana do inwertera (pot. falownika), którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny. To właśnie ten prąd zasili domowe urządzenia elektryczne używane każdego dnia przez mieszkańców domu.

Fundacja ORLEN

Projekt Energi z Grupy ORLEN wspiera również Fundacja ORLEN, która pomaga m.in. rodzinnym domom dziecka w całej Polsce. Fundacja wspiera placówki poprzez darowizny, szkolenia i konferencje dla prowadzących RDD, stypendia dla podopiecznych, a także wypoczynek letni i zimowy. W ramach Domów Dobrej Energii dzięki Fundacji panele fotowoltaiczne od Energi Obrotu zostały założone na dachach dwóch rodzinnych domów dziecka w regionie płockim – w Szczawinie Kościelnym i Gostyninie.

Nie tylko panele

W ramach projektu Domy Dobrej Energii podopieczni placówek będą mogli poznać świat energetyki i innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Skomplikowane zjawiska związane z energią elektryczną, zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska można wyjaśnić w sposób ciekawy i przystępny – przez zabawę i eksperymenty. Dzieci z domów dziecka w ramach programu odwiedzą między innymi Muzeum Energetyki w Toruniu czy farmę wiatrową w Przykonie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker