EuropaGospodarkaNews

Europejska płaca minimalna – Rada UE jest na tak!

Przez ostatnie dwa tygodnie w Radzie Unii Europejskiej trwały trudne negocjacje dotyczące dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu. Zakończyły się one sukcesem. Rada UE poparła wdrożenie wspomnianej dyrektywy. Jak donosi Euractiv, prawdopodobnie europejska płaca minimalna zostanie uchwalona w 2022 roku! 

Europejska płaca minimalna

W 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała wdrożenie dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej. Po jej wprowadzeniu w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej, w którym już wprowadzono ustawową płacę minimalną, minimalne wynagrodzenie zostałoby podniesione do co najmniej 60 proc. krajowej mediany płac. Co warto podkreślić, dyrektywa ta nie zmusza państw członkowskich do ustanowienia ustawowej płacy minimalnej, jeśli takowej nie mają. 

Co więcej, wspomniane prawo ma ułatwić pracownikom dostęp do układów zbiorowych. Jeśli dyrektywa ta zostanie uchwalona, każdy kraj członkowski będzie musiał opracować specjalny plan na rzecz promowania układów zbiorowych, jeśli aktualnie korzysta z nich mniej niż 70 proc. pracowników.

Według wielu polityków wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej uczyni Europę lepszym miejsca do życia. Jedną z osób, która jest o tym przekonana, jest Komisarz UE ds. zatrudniania i praw socjalnych Nicolas Schmit. Niedawno stwierdził on, iż:

Musimy pokazać, że Europa nie powinna być miejscem, gdzie ludzie nie mogą żyć ze swojej pracy. Musimy mieć uczciwie wysokie płace.

Szwecja, Dania i Węgry przeciw europejskiej płacy minimalnej

Po zaproponowaniu przez KE wspomnianej dyrektywy w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej zaczęły toczyć się spory. W PE skończyły się one dwa tygodnie temu, a w Radzie EU trwały dalej. Szczególnie długo wprowadzeniu opisywanego prawa sprzeciwiały się Szwecja, Dania i Węgry. W tych dwóch pierwszych krajach płaca minimalna jest ustanawiana między pracownikami i pracodawcami w danych branżach. Państwa te obawiały się, że ingerencja UE osłabi ich rynki pracy.

Jednak ostatnio Szwecja niechętnie poparła stanowisko Rady UE w sprawie dyrektywy. Choć, co warto zaznaczyć, Dania i Węgry dalej stoją przy swoim stanowisku. Reprezentant Danii w Radzie UE zaznaczył, że Kopenhaga zgodziła się na integrację europejską tylko dlatego, że zapewniono ją, iż duński model rynku pracy nie zostanie naruszony. 

Jednak mimo sprzeciwów tych państw udało się ustanowić wspólne stanowisko Rady UE w sprawie europejskiej płacy minimalnej. Swojego zadowolenia z tego stanu rzeczy nie ukrywał słoweński minister pracy Janez Cigler Kralj, który prowadził negocjacje w Radzie UE. Po zakończeniu rozmów powiedział on, iż:

Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się przyjąć wspólne stanowisko. 

Europejska płaca minimalna zostanie uchwalona w 2022 roku

Jak donosi Euractiv, najpewniej europejska płaca minimalna zostanie uchwalona w 2022 roku. Wynika to głównie z tego, iż w styczniu to Francja obejmie przewodnictwo w Radzie UE. Tamtejszemu rządowi bardzo zależy na tym, aby wspomniany dekret zostały uchwalony przed wyborami prezydenckimi, które będą mieć miejsce w kwietniu 2022 roku. Francuscy politycy chcą pokazać, że Unia Europejska jest w stanie zagwarantować podstawowe prawa i uspokoić antyunijne nastroje obecnie panujące we wspomnianym kraju. 

Zobacz także: Tegoroczny noblista wykazał, że płaca minimalna nie powoduje bezrobocia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker