Polska

ORLEN stawia na transformację cyfrową

Raport autorstwa Grupy ORLEN oraz Accenture „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony Rozwój potrzebuje technologii cyfrowych” w kompleksowy sposób pokazuje, co łączy digitalizację oraz transformację energetyczną oraz odpowiedzialność środowiskową, i jakie rozwiązania digitalizacyjne wspierają zmniejszanie śladu węglowego.

Celem raportu, który powstał we współpracy z Accenture, jest zapewnienie nowej, wspólnej perspektywy postrzegania dwóch kluczowych, wzajemnie napędzających się trendów obecnego świata: zrównoważonego rozwoju i digitalizacji. Autorzy raportu skupili się na wpływie narzędzi cyfrowych na transformację przemysłu, który będzie bardziej zrównoważony środowiskowo i wytworzy mniejszy ślad węglowy.

W raporcie przedstawione zostały przykłady wdrożeń zrealizowanych zarówno przez PKN ORLEN, jak i inne globalne firmy, które zmieniając modele biznesowe i stosując technologie, takie jak np. sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa, zaawansowane systemy analityczne czy cyfrowe bliźniaki, z sukcesem przestawiają się na ścieżki dekarbonizacji. I tak na przykład digitalizacja wspiera działania z zakresu efektywności energetycznej, z jednej strony oszczędzany jest koszt energii, z drugiej redukowane są emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Z kolei najpopularniejsza z technologii, czyli sztuczna inteligencja wspomaga optymalizację procesów, które wpływają na redukcję zużycia surowców i wody. Inteligentne narzędzia potrafią również przewidzieć ewentualną awarię maszyny i w ten sposób umożliwiają wczesne wyeliminowanie potencjalnych usterek. Digitalizacja może również wesprzeć redukcję emisji gazów cieplarnianych poprzez wpływ na decyzje konsumentów, tworzenie nowych modeli biznesowych czy transformację procesów i systemów. Dlatego kluczowe jest, aby przedsiębiorstwa przy planowaniu działań w zakresie zrównoważonego rozwoju uwzględniały możliwość wykorzystania takich technologii, jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja czy sieć 5G.

digitalidigitalW raporcie opublikowano również badanie przeprowadzone we współpracy z Accenture wśród menadżerów wysokiego szczebla. Jego wyniki potwierdzają, że zarządzający firmami sięgają po digitalizację, aby realizować strategie zrównoważonego biznesu. Ten trend będzie przybierał na sile, ponieważ inwestorzy przychylnie patrzą na spółki, które podnoszą efektywność i wspierają ideę zrównoważonego rozwoju na bazie cyfrowej transformacji. W badaniu wzięło udział ponad cztery tysiące przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej na świecie i w Polsce.

Z badania wynika, że transformacja cyfrowa i zrównoważony rozwój biznesu to dwa najważniejsze priorytety strategiczne dla kadry kierowniczej na najbliższe 3 lata. Dwie trzecie firm deklaruje, że ma już plany działań na rzecz zrównoważonego rozwoju całej organizacji, a 30 proc. przygotowało je dla poszczególnych obszarów biznesowych.

Raport PKN ORLEN „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony Rozwój potrzebuje technologii cyfrowych” to najnowsza, czternasta już publikacja w ramach cyklu „Napędzamy Przyszłość”. Jest już dostępna w wersji online na www.orlen.pl.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker