Polska

Smog w Nowym Targu najgorszy w całej UE!

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport dotyczący zanieczyszczenia polskich miast. Na pierwszym miejscu niechlubnego rankingu znalazło się miasto leżące na Podhalu. Smog w Nowym Targu z roku na rok jest coraz poważniejszym problemem, eksperci PAS oceniają, że odnotowywane zanieczyszczenie powietrza jest największe w całej Unii Europejskiej.

Ranking PAS – smog w Nowym Targu

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) opiera się pomiarach ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Zaprezentowany w tym tygodniu raport obejmuje dane za rok 2020. Jak się okazuje, najgorzej jest na Podhalu. Wysokie miejsca w rankingu zajmują również miejscowości uzdrowiskowe.

Zobacz także: Istnieje korelacja pomiędzy smogiem a nowotworami mózgu u dzieci

Najbardziej trujące miasta Polski

Smog w Nowym Targu staje się co roku groźniejszy. Pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu zaczęto kontrolować od 2016 roku. Okazuje się, że stężenie toksyny wzrasta z roku na rok. Stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3, co stanowi 1800% dopuszczalnej normy w Polsce. Piotr Siergiej, rzecznik PAS, powiedział:

Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta.

Istotne jest to, że w Polsce za najbardziej zanieczyszczone uważa się największe miasta. Jednak pomiary są najwyższe w mniejszych miastach, a nawet wsiach, co pokazuje poniższe zestawienie. Najwięcej dni smogowych jest w Nowym Targu (90 dni), Nowej Rudej (75 dni) oraz w Pszczynie (75 dni).

Co więcej, kolejny rok z rzędu ranking PAS nie objął Krakowa. Stolica Małopolski prowadzi konsekwentną politykę antysmogową, która, zdaniem aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, przynosi dobre rezultaty.

Aby smog w Nowym Targu przestawał być problematyczny, władze miasta zdecydowały się na przeniesienie budki pomiarowej w inne miejsce. Taka decyzja spotkała się z oburzeniem aktywistów, którzy zarzucają lokalnym politykom bagatelizowanie zagrożenia.

Zobacz także: Najbardziej zanieczyszczone miasto świata wprowadza 3-dniowy weekend!

Polecane artykuły

Back to top button