Polska

Smog w Nowym Targu najgorszy w całej UE!

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport dotyczący zanieczyszczenia polskich miast. Na pierwszym miejscu niechlubnego rankingu znalazło się miasto leżące na Podhalu. Smog w Nowym Targu z roku na rok jest coraz poważniejszym problemem, eksperci PAS oceniają, że odnotowywane zanieczyszczenie powietrza jest największe w całej Unii Europejskiej.

Ranking PAS – smog w Nowym Targu

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) opiera się pomiarach ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Zaprezentowany w tym tygodniu raport obejmuje dane za rok 2020. Jak się okazuje, najgorzej jest na Podhalu. Wysokie miejsca w rankingu zajmują również miejscowości uzdrowiskowe.

Zobacz także: Istnieje korelacja pomiędzy smogiem a nowotworami mózgu u dzieci

Najbardziej trujące miasta Polski

Smog w Nowym Targu staje się co roku groźniejszy. Pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu zaczęto kontrolować od 2016 roku. Okazuje się, że stężenie toksyny wzrasta z roku na rok. Stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3, co stanowi 1800% dopuszczalnej normy w Polsce. Piotr Siergiej, rzecznik PAS, powiedział:

Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta.

Istotne jest to, że w Polsce za najbardziej zanieczyszczone uważa się największe miasta. Jednak pomiary są najwyższe w mniejszych miastach, a nawet wsiach, co pokazuje poniższe zestawienie. Najwięcej dni smogowych jest w Nowym Targu (90 dni), Nowej Rudej (75 dni) oraz w Pszczynie (75 dni).

Co więcej, kolejny rok z rzędu ranking PAS nie objął Krakowa. Stolica Małopolski prowadzi konsekwentną politykę antysmogową, która, zdaniem aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, przynosi dobre rezultaty.

Aby smog w Nowym Targu przestawał być problematyczny, władze miasta zdecydowały się na przeniesienie budki pomiarowej w inne miejsce. Taka decyzja spotkała się z oburzeniem aktywistów, którzy zarzucają lokalnym politykom bagatelizowanie zagrożenia.

Zobacz także: Najbardziej zanieczyszczone miasto świata wprowadza 3-dniowy weekend!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker