Polska

Ceny karpia 2021. Święta droższe głównie przez inflację!

Wzrost inflacji przekłada się na ceny w sklepach, które będą znacznie wyższe niż rok temu. Według oficjalnych danych ceny żywności i napojów wzrosły o ok. 7%. Podrożał również karp, symbol świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Ceny karpia 2021 dużo wyższe niż w poprzednich sezonach.

Wigilia droższa niż rok temu

Zdaniem analityków na początku 2022 roku inflacja przekroczy próg 7%. Najwyższy wskaźnik inflacji od 20 lat ma przełożenie na ceny detaliczne w sklepach. Organizując Boże Narodzenie, należy w tym roku liczyć się z wyższymi kosztami. Warto również zaznaczyć, że na wyższe ceny ma wpływ sytuacja na zagranicznych rynkach. Dotyczy to przede wszystkim wzrostu cen nawozów. W związku z tym rosną ceny pasz, w tym zbóż. Wyższy popyt na zboże i rośliny oleiste przekłada się na ceny detaliczne mąki, oleju, mięsa oraz jaj. Więcej należy zapłacić również za karpia. Sytuację na rynku rolniczym pogorszyły mniejsze niż zazwyczaj żniwa.

Zobacz także: Cena choinki w 2021 roku. Czy dużo zapłacimy za świerk?

Święta Bożego Narodzenia 2021 – ile kosztuje karp?

Ceny karpia 2021 wynikają nie tylko z rosnącej inflacji, ale również z mniejszych hodowli. W Polsce w 2019 oraz 2020 roku wyhodowano ok. 20 000 ton karpia. W tym roku hodowle są mniejsze nawet o 30%. Zboże, którym karmione są zwierzęta, jest o 50% droższe niż w poprzednich latach, nawóz zaś droższy o 100%. Tegoroczna kwota przeznaczana na rybę na wigilijny stół może być wyższa nawet o 30%.

Ceny karpia 2021 – najdrożej w Małopolsce i na Mazowszu

Cena za kilogram waha się obecnie w granicach 17-20 złotych, jednak kilka dni przed Wigilią może wzrosnąć. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup ryby, jest również uzależniona od danego regionu. Najdrożej jest w województwie mazowieckim (ok. 23 zł/kg karpia z ekologicznej uprawy) oraz małopolskim (ok. 22 zł/kg). Względnie tanio jest natomiast w województwach świętokrzyskim (ok. 15-16 zł/kg), pomorskim (ok. 17 zł/kg) oraz warmińsko-mazurskim (ok. 18 zł/kg).

Organizacja tegorocznych świąt będzie wiązać się z wyższymi kosztami. Dodatkowo w Polsce można zaobserwować zmiany dotyczące sprzedaży ryb przed Wigilią. Z uwagi na liczne apele aktywistów, coraz więcej sieci marketów wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi.

Zobacz także: Czy uda się odblokować amerykańskie porty przed Bożym Narodzeniem?

Polecane artykuły

Back to top button