Polska

Ceny karpia 2021. Święta droższe głównie przez inflację!

Wzrost inflacji przekłada się na ceny w sklepach, które będą znacznie wyższe niż rok temu. Według oficjalnych danych ceny żywności i napojów wzrosły o ok. 7%. Podrożał również karp, symbol świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Ceny karpia 2021 dużo wyższe niż w poprzednich sezonach.

Wigilia droższa niż rok temu

Zdaniem analityków na początku 2022 roku inflacja przekroczy próg 7%. Najwyższy wskaźnik inflacji od 20 lat ma przełożenie na ceny detaliczne w sklepach. Organizując Boże Narodzenie, należy w tym roku liczyć się z wyższymi kosztami. Warto również zaznaczyć, że na wyższe ceny ma wpływ sytuacja na zagranicznych rynkach. Dotyczy to przede wszystkim wzrostu cen nawozów. W związku z tym rosną ceny pasz, w tym zbóż. Wyższy popyt na zboże i rośliny oleiste przekłada się na ceny detaliczne mąki, oleju, mięsa oraz jaj. Więcej należy zapłacić również za karpia. Sytuację na rynku rolniczym pogorszyły mniejsze niż zazwyczaj żniwa.

Zobacz także: Cena choinki w 2021 roku. Czy dużo zapłacimy za świerk?

Święta Bożego Narodzenia 2021 – ile kosztuje karp?

Ceny karpia 2021 wynikają nie tylko z rosnącej inflacji, ale również z mniejszych hodowli. W Polsce w 2019 oraz 2020 roku wyhodowano ok. 20 000 ton karpia. W tym roku hodowle są mniejsze nawet o 30%. Zboże, którym karmione są zwierzęta, jest o 50% droższe niż w poprzednich latach, nawóz zaś droższy o 100%. Tegoroczna kwota przeznaczana na rybę na wigilijny stół może być wyższa nawet o 30%.

Ceny karpia 2021 – najdrożej w Małopolsce i na Mazowszu

Cena za kilogram waha się obecnie w granicach 17-20 złotych, jednak kilka dni przed Wigilią może wzrosnąć. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup ryby, jest również uzależniona od danego regionu. Najdrożej jest w województwie mazowieckim (ok. 23 zł/kg karpia z ekologicznej uprawy) oraz małopolskim (ok. 22 zł/kg). Względnie tanio jest natomiast w województwach świętokrzyskim (ok. 15-16 zł/kg), pomorskim (ok. 17 zł/kg) oraz warmińsko-mazurskim (ok. 18 zł/kg).

Organizacja tegorocznych świąt będzie wiązać się z wyższymi kosztami. Dodatkowo w Polsce można zaobserwować zmiany dotyczące sprzedaży ryb przed Wigilią. Z uwagi na liczne apele aktywistów, coraz więcej sieci marketów wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi.

Zobacz także: Czy uda się odblokować amerykańskie porty przed Bożym Narodzeniem?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker