Polska

ZPP: Prognozy ekonomiczne na 2022 rok niosą nadzieję

Ten rok był trudny dla polskiej gospodarki. Powrót do względnej normalności utrudniły nowe warianty wirusa. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował szacunki dotyczące kondycji gospodarki w przyszłym roku. Jakie są prognozy ekonomiczne na 2022 rok? Jak gospodarka zareaguje na tarczę antyinflacyjną?

Bezrobocie – prognozy ekonomiczne na 2022 rok

Według danych na październik bezrobocie systematycznie maleje. Po osiągnięciu rekordowego poziomu w styczniu tego roku, kiedy wynosiło 6,5%, jesienią wyniosło 5,5%. Wzrost zatrudnienia uwarunkowany był przede wszystkim częściowym zniesieniem obostrzeń, w szczególności ożywieniem w branżach: turystycznej, gastronomicznej czy eventowej. Duże znaczenie dla spadku bezrobocia miała również praca sezonowa. W 2022 roku problemem może być natomiast niski poziom wyszczepienia oraz pojawiające się nowe warianty wirusa. Według ZPP w przyszłym roku bezrobocie może powrócić do stanu z 2019 roku. Dalszy spadek będzie widoczny pod koniec przyszłego roku, gdy wyniesie ok. 5%.

Wykres 1. Szacunki dotyczące bezrobocia w Polsce w 2022 roku.

Bezrobocie w Polsce 2022

Źródło: ZPP

Czy tarcza antyinflacyjna pomoże?

W unormowaniu inflacji może pomóc opracowana przez rząd tarcza antyinflacyjna. Zakłada ona obniżkę podatków na energię, paliwa oraz gaz. Zbyt nagła obniżka podatków mogłaby wywołać szok w społeczeństwie. W przyszłym roku konieczne będzie przeczekanie globalnych problemów podażowych. Tarcza została zaprojektowana tak, aby zabezpieczyć gospodarkę na najbliższe pół roku. O ile nie pojawi się żadne niespodziewane zjawisko negatywnie wpływające na rynki, sytuacja powinna powoli wracać do normy. ZPP przewiduje, że średni poziom w styczniu wyniesie 7%, a w trakcie 2022 roku 5,5-7,5%. Inflacja ma spaść o poziomu 5,5-6% w ostatnim kwartale.

Zobacz także: Rządowa tarcza antyinflacyjna – założenia

Wykres 2. Szacunki dotyczące inflacji w Polsce w 2022 roku.

Inflacja - Prognozy ekonomiczne na 2022 rok

Źródło: ZPP

PKB Polski w 2022 roku unormuje się

ZPP uważa, że wahania związane z pandemią powoli przechodzą do historii. Jednak nie jest pewne czy w kolejnym roku obostrzenia, nawet częściowe, nie powrócą. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej rodaków będzie się szczepić, PKB powinno wrócić do stabilnego poziomu. Według prognozy na początku roku wzrost będzie niewielki, gdyż wyniesie ok. 2% w I kwartale 2022 roku i dalej 1,4-1,6% w kolejnych kwartałach.

Wykres 3. Szacunki dotyczące PKB w Polsce w 2022 roku.

PKB - Prognozy ekonomiczne na 2022 rok

Źródło: ZPP

Prognozy ekonomiczne na 2022 rok – inwestycje

Gospodarka, która mocno odczuła reperkusje pandemii, nie skłania się raczej ku inwestycjom. Jak widać na poniższym wykresie, nakłady na inwestycje charakteryzowały się sezonowością. Jeśli nie wystąpi pobudzenie gospodarki, nie należy oczekiwać gwałtownego wzrostu. ZPP zaznacza jednak, że szansą dla gospodarki mogą być reformy dotyczące armii i sektorów energetycznego oraz odpadowego. Jednak działania te wymagają nakładów sięgających kilkuset miliardów złotych.

Wykres 4. Szacunki dotyczące stopy inwestycji w Polsce w 2022 roku.

Prognozy ekonomiczne na 2022 rok - inwestycje

Źródło: ZPP

Rok 2022 ma umożliwić ożywienie polskiej gospodarce. Szczególnie optymistycznie wygląda prognoza dotycząca bezrobocia. Jeśli powróci ono do poziomu sprzed pandemii, gospodarka zareaguje bardzo pozytywnie. Jeśli międzynarodowa sytuacja unormuje się, pozytywny wpływ będzie mieć również tarcza antyinflacyjna. W dalszym ciągu ograniczające gospodarczo będą niskie nakłady na inwestycje.

Zobacz także: Dwucyfrowa inflacja za 2 miesiące? Ekonomiści nie wykluczają

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker