Uncategorized

Birma: nieoficjalny rząd wykorzysta kryptowaluty, aby obalić juntę

Aby obalić dyktaturę wojskową, NUG będzie korzystał z Tether

The National Unity Government (NUG) składający się ze zwolenników zdetronizowanej przywódczyni Aung San Suu Kyi uznał stablecoin za swoją oficjalną walutę. Organizacja zbiera środki, które pozwolą jej na obalenie rządu wojskowego, który na początku roku dokonał zamachu stanu. Birma pogrąża się w chaosie, a NUG traktuje kryptowaluty jako jedyną szansę na kontynuowanie działalności. 

Kryzys w Birmie – planowana rewolucja

Po zamachu wojskowym na początku tego roku, na zgliszczach cywilnej administracji utworzony został Rząd Jedności Narodowej, który skupia grupy prodemokratyczne. NUG stara się zebrać fundusze na swoją „rewolucję” mającą na celu obalenie  rządu wojskowego. Organizacja została oficjalnie uznana w kraju za terrorystyczną. W ciągu ostatnich miesięcy junta aresztowała i poddawała karze więzienia osoby finansujące  jej działalność. Minister odpowiedzialny za planowanie, finanse i inwestycje NUG, Tin Tun Naing, napisał w poście na Facebooku 11 grudnia, że Rząd Jedności Narodowej oficjalnie uznaje USD Tether, gdyż to umożliwi bezpieczniejsze i szybsze płatności. Tether może być wymieniany na bitcoina, co uniemożliwia rządom śledzenie transakcji oraz ich blokowanie. Zdaniem ekspertów jest to jedna z najbezpieczniejszych kryptowalut, a jej wartość jest oficjalnie powiązana z dolarem amerykańskim i pozostaje względnie stabilna.

Zobacz także: Szwecja blokuje kryptowaluty, w czym wspiera ją Norwegia

Birma wykorzystuje kryptowaluty, aby zatrzymać wojskowych

Wartość rynkowa kryptowaluty Tether szacowana jest na 76 miliardów dolarów. Co więcej, firma odpowiedzialna za zarządzanie nią, nosząca tę samą nazwę, publikuje regularne raporty audytorów swoich rezerw. Sytuacja w Birmie pozostaje napięta. Od czasu zamachu stanu dokonanego przez wojsko, w systemie bankowym panuje chaos. Organizacja została uznana przez Unię Europejską za jedynego prawowitego przywódcę Myanmaru. Grupy prodemokratyczne zachęcają obywateli do niepłacenia podatków, co ma zapobiec konsolidacji władzy. Kilka miesięcy po przeprowadzeniu zamachu stanu w bankach brakło gotówki, a wartość waluty kyat, spadła o ponad 60%.

To już kolejna próba zebrania środków, które pozwolą na obalenie rządu. Aby pozyskać fundusze, miesiąc temu NUG zaczął sprzedawać obligacje głównie obywatelom Birmy za granicą. Tym razem ugrupowanie zdecydowało się na wykorzystanie kryptowaluty, aby rząd nie mógł wyśledzić transakcji. NUG nie sprawuje władzy, jednak we wrześniu wypowiedział wojnę rządowi kierowanemu przez przywódców wojskowych. W maju 2020 roku bank centralny Birmy ogłosił, że wszystkie waluty cyfrowe są w kraju nielegalne. Działania NUG można więc interpretować jako akt buntu. Problemem stablecoinów jest jednak brak przejrzystości. Z tego względu znajdują się pod nadzorem instytucji finansowych państw rozwiniętych.

Zobacz także: Kryptowaluty zużywają więcej energii elektrycznej niż Polska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker