Uncategorized

Import w Japonii osiągnął najwyższą wartość od 40 lat!

Zgodnie z oficjalnymi danymi, import w Japonii w listopadzie osiągnął najwyższy poziom od 40 lat. Trzecia co do wielkości gospodarka świata zmaga się z problemami, dlatego wyjście z kryzysu wywołanego pandemią może być trudniejsze, niż przypuszczano. 

Gospodarka Japonii – rekordowo wysokie wskaźniki

Import w Japonii wzrósł o 43,8% w porównaniu z analogicznym okresem rok temu i wyniósł 72,9 mld dolarów. Tym samym był wyższy niż oczekiwania ekonomistów, którzy przewidywali wzrost o 40%. Wzrost wynikał głównie z wysokich cen surowców i paliw. Jak podaje japońskie ministerstwo finansów, import surowców takich jak benzyna, węgiel i płynny gaz ziemny wzrósł o 144% r/r. Wartość importu drewna i rudy żelaza wzrosła natomiast o 49,9%. Rosnące koszty negatywnie wpływają na zyski przedsiębiorstw. Jeśli gospodarka ma ulec ożywieniu, konieczne będzie przeniesienie kosztów na konsumentów, co w Japonii jest dość kontrowersyjnym tematem. Przedsiębiorstwa unikają przenoszenia wyższych kosztów na konsumentów, obawiając się, że wrażliwe na koszty gospodarstwa domowe mogą wstrzymywać wydatki. Dodatkowo jest to sprzeczne z polityką premiera, który obiecał rozdysponować większą ilość bogactwa obywatelom.

Zobacz także: Japońskie Kioto zbankrutuje w ciągu 10 lat!

Import w Japonii – gospodarka cierpi z powodu wirusa

Według zaprezentowanych danych, w trzecim kwartale gospodarka Japonii kurczyła się szybciej, niż oczekiwano, za co odpowiada wzrost zachorowań. Pozytywną informacją są natomiast dane dotyczące produkcji. Działalność produkcyjna Japonii rosła w grudniu jedenasty miesiąc z rzędu, jednak nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach, z uwagi na słabszą produkcję i mniejszą liczbę nowych zamówień. Wolniej rosła także aktywność w sektorze usług. Wskaźnik au Jibun Bank Flash Japan Manufacturing Purchasing Managers’ Index spadł o wyrównanego sezonowo 54,2 z 54,5 w poprzednim miesiącu.

Zobacz także: Japoński eksport rośnie w rekordowym tempie już szósty miesiąc z rzędu

Presja kosztowa, w połączeniu ze słabym jenem zawyżającym ceny importowanych towarów, staje się prawdziwym problemem dla Japonii. Co więcej, indeks mierzący ceny hurtowego importu opartego na jenie wzrósł w październiku o rekordowe 38,0% r/r. Trzecia gospodarka świata zmaga się z problemami podczas wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker