GospodarkaNewsPolska

TFI PZU będzie zarządzać aktywami bałtyckich ubezpieczycieli

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA. (TFI PZU) będzie zarządzać aktywami dwóch bałtyckich ubezpieczycieli: łotewskiego AAS Balta oraz litewskiego UAB “PZU Lietuva gyvybės draudimas”.  Polskie przedsiębiorstwo już od wielu lat realizuje strategię międzynarodowej ekspansji na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. 

PZU prowadzi ekspensję w bałtyckich krajach

W 2014 roku PZU S.A. przejęło Lietuvos Draudimas największego prywatnego ubezpieczyciela na Litwie. Dzięki temu przejęciu PZU stało się niekwestionowanym liderem na litewskim rynku ubezpieczeń. Jednak na tym nie skończyła się międzynarodowa ekspensja polskiego przedsiębiorstwa. Otóż w tym samym roku PZU uzyskał wszystkie niezbędne zgody i zamknął transakcję nabycia akcji AAS Balta. Transakcja ta spowodowała, że polska firma stała się największym ubezpieczycielem na Łotwie. 

Warto zaznaczyć, że od momentu zakupu wspomnianych przedsiębiorstw dalej one same zarządzały posiadanymi przeze siebie aktywami. Jednak sytuacja ta ma się wkrótce zmienić. Otóż TFI PZU już w tym grudniu będzie zarządzać aktywami obu wspomnianych firm. 

TFI PZU będzie zarządzać aktywami bałtyckich ubezpieczycieli

Bałtyckie spółki przekażą TFI PZU aktywa o łącznej wartości 160 milionów euro. Polski ubezpieczyciel zamierza te środki zainwestować przede wszystkim w zagraniczne aktywa dłużne. Firma ma zamiar zakupić obligacje europejskiej rządów i przedsiębiorstw denominowane w euro. Według analityków PZU taka struktura portfela inwestycyjnego jest najlepsza pod względem generowanego dochodu i ryzyka. 

Prezes TFI PZU, Robert Kubin nie mógł ukryć swojej radości z zaistniałego faktu. Na stronie ubezpieczyciela, możemy przeczytać::

Bardzo cieszę się, że będziemy zarządzali portfelami spółek bałtyckich. Dzięki temu możemy dzielić się najlepszymi praktykami w ramach Grupy PZU, a nasze spółki zagraniczne zyskują możliwość korzystania z najwyższej klasy narzędzi i kompetencji inwestycyjnych, które wykorzystujemy już m.in. w zarządzaniu aktywami PZU SA i PZU Życie SA.  

Co warto zaznaczyć, przejęcie środków bałtyckich ubezpieczycieli przez TFI PZU wpisuje się w wieloletnią strategię tej firmy, która opiera się na ekspansji międzynarodowej. Polskie przedsiębiorstwo w ostatniej dekadzie dynamicznie zwiększało wielkość posiadanych aktywów. Jeszcze w 2012 roku TFI PZU zarządzało mieniem o wartości 15,4 mld złotych. Z kolei w bieżącym roku było ono już w posiadaniu aktywów o łącznej wartości szacowanej na 36 mld złotych. 

Zobacz także: Moje Akcje PZU – nowy program lojalnościowy dla akcjonariuszy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker