Polska

GUS: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 9,8%!

Zgodnie z najnowszym komunikatem GUS z odczytami za listopad, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 9,8% w ujęciu rocznym. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w 2021 roku wzrosło natomiast o 0,7%. Przeciętna płaca była rekordowa, po raz pierwszy była wyższa niż 6 tys. zł.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce coraz wyższe

Sektor przedsiębiorstw uwzględnia podmioty, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 1,8% m/m, wynosząc 6 022,49 zł. Wzrosło również zatrudnienie, w ujęciu miesięcznym było to 0,2%, co wynika głównie z większego popytu na pracę sezonową w okresie przedświątecznym. Co więcej, porównując obecną sytuację (listopad 2021) do stanu sprzed roku (listopad 2020), przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,7%.page1image13335744

Wykres 1. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw.

Źródło danych GUS

Zobacz także: Płaca minimalna w 2022 roku. Wynagrodzenie osiągnie kolejną granicę

Wzrost wynagrodzeń – potencjalne przyczyny

Dla porównania w październiku średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 5917,15 zł (wzrost o 8,4% r/r oraz 1,6% m/m). Zdaniem analityków mBanku tak silny wzrost wynagrodzeń może wynikać z przesuwania premii świątecznych. Wskazują oni, że rzetelne dane będzie można przeanalizować dopiero po grudniowej analizie. Eksperci ING przekazują, że wzrost płac przekroczył oczekiwania ekonomistów. Z prognozowanego wzrostu 8,9% r/r, GUS podał 9,8% r/r. Analitycy podają, że może to wynikać z niskiego bezrobocia i silnych żądań płacowych wywołanych inflacją oraz wcześniejszych wypłat premii za 2021 rok, dla tych pracowników, którym efektywne podatki wzrosną przez Nowy Ład.

Główny Urząd Statystyczny w komunikacie podaje również, że:

Najwyższą przeciętną płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie narastającym odnotowano w sekcji 'Informacja i komunikacja’ w wysokości 9 992,89 zł (wzrost o 8,3 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego), zaś najniższą w sekcji 'Zakwaterowanie i gastronomia’ na poziomie 4 194,1 zł (pomimo wzrostu w odniesieniu do sytuacji sprzed roku o 11,6 proc.)

Bezrobocie w Polsce systematycznie maleje. Ponadto według prognoz Związku Przedsiębiorców o Pracodawców i w 2022 roku może zbliżyć się do poziomu sprzed pandemii. Jednak na dokładne dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 2021 roku należy poczekać do stycznia.

Zobacz także: ZPP: Prognozy ekonomiczne na 2022 rok niosą nadzieję

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker