GospodarkaNewsPolska

Pierwsza polska elektrownia atomowa ma stanąć na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowała, że wybrała już teren, na którym ma powstać elektrownia jądrowa. Na ich stronie możemy wyczytać, że pierwsza polska elektrownia atomowa stanie w nadmorskiej gminie Choczewo. Choć dalej nie wiadomo czy wybudują ją Amerykanie, Francuzi czy Koreańczycy. 

Polska elektrownia atomowa — lokalizacja

W  2017 roku PEJ rozpoczął prowadzić szczegółowe analizy mające na celu ustalić odpowiednią lokalizację dla budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej.  Jak możemy wyczytać na ich stronie:

Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe.

Po przeprowadzeniu tych analiz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe postanowiła, że należy wybudować polską elektrownię atomową w miejscowości Lubiatowo-Kopalino. Jak widać na zamieszczonej poniżej mapie, miejscowość ta leży w gminie Choczewo, która jest położona w północnej części powiatu wejherowskiego. Pierwszy blok jądrowy ma powstać tam do 2033 roku, a dekadę później elektrownia ma już mieć moc 6-9 GW.

Lokalizacja polskiej elektrowni atomowej

Kto wybuduje w Polsce elektrownię jądrową?

Choć, warto zaznaczyć, że dalej nie wiadomo kto wybuduje pierwszą polską elektrownię jądrową. Polski rząd otrzymał już jedną ofertę. Otóż miesiąc temu Électricité de France zaproponowało Polsce budowę czterech do sześciu reaktorów jądrowych, których łączna moc będzie wynosić od 6,6 do 9,9 GW.

Choć warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwa z innych krajów również są zainteresowane wybudowaniem elektrowni atomowej w Polsce. Korea Hydro and Nuclear Power planuje na początku następnego roku złożyć polskiemu rządowi ofertę na budowę reaktorów APR1400 o łącznej mocy wytwórczej 8,4 GW. Co warto zaznaczyć, ich oferta ma kosztować polski budżet 30 proc. mniej niż ta francuska.

Zobacz także: Kto sprzeda Polakom atom – Korea, USA czy Francja?

Jednakże głównymi faworytami wydawali się Amerykanie. Przedstawiciele tamtejszej spółki Westinghouse Electric Company w swoich przemówieniach wielokrotnie podkreślali to, jak ważne jest partnerstwo pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem. Do tego polscy politycy bardzo ciepło wypowiadali się o współpracy z tą firmą. Choćby Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, stwierdził, że współpraca Polski ze wspomnianą spółką pomoże zapewnić naszemu krajowi geopolityczne bezpieczeństwo i długoterminowy wzrost gospodarczy. Jednak ostatnio relację między Warszawą i Waszyngtonem pogorszyły się, przez co współpraca stoi obecnie pod znakiem zapytania.

Polska potrzebuje atomu

Jednak według ekspertów niezależne od tego, kto wybuduje elektrownię atomową w Polsce, nasz kraj potrzebuje znacznych zmian w miksie energetycznym. Jeżeli nasze państwo nie zainwestuje w najbliższych latach odpowiedniej ilości środków w zieloną energię, Polacy będą musieli płacić znacznie wyższe rachunki za prąd. Jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Instrat, rachunki za prąd wzrosną o ponad 800 zł, czyli o prawie 50%, do 2030 roku, jeśli Polska nadal będzie produkować energię z węgla.

Zobacz także: UE: Po raz pierwszy od 15 lat oddano do użytku nowy reaktor jądrowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker