GospodarkaNews

Przyrost ludności w USA jest najmniejszy w historii badań

Jak donosi U.S. Census Bureau, przyrost ludności w USA jest najmniejszy w historii badań. Za sytuację tą odpowiada antyimigracyjna polityka Trumpa oraz pandemia koronawirusa. 

Przyrost ludności w USA w 2021 roku wyniósł jedynie 0,1 procent!

W 2021 roku populacja Stanów Zjednoczonych zwiększyła się o jedynie 0,1 proc. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, przyrost ludności w USA nie był tak niski od 1900 roku, w którym to U.S. Census Bureau zaczęło prowadzić ewidencję ludności. Co warto zaznaczyć, populacja USA rosła szybciej nawet w 1918 roku. W czasie tym w Stanach Zjednoczonych panowała pandemii grypy, gospodarka wpadła w kryzys, a pierwsza wojna światowa nadal trwała. 

Przyrost ludności w USA od 1900 roku

Dlaczego populacja USA rośnie tak powoli?

Za tą sytuację odpowiada wiele czynników. Jednym z nich jest polityka prowadzona przez poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak wskazuje JP Morgan, w wyniku antyimigracyjnej polityki Donalda Trumpa migracyjny trend wzrostowy się załamał. Analitycy banku szacują, że gdyby się on utrzymał, to USA zasiliłoby w tym roku 2,1 mln nowych pracowników. Choć analitycy JP Morgan przyznają, że pandemia koronawirusa również przyczyniła się do załamania opisanego trendu. 

Skoro o niej mowa, to warto dodać, że epidemia tego wirusa przyczyniła się do znacznego wzrostu liczby zgonów w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. Na tę chorobę w USA zmarło łącznie ponad 830 000 ludzi. Może się wydawać, że taka liczba zgonów nie jest w stanie w znaczący sposób wpłynąć na przyrost ludności w USA. Jednak epidemia przyczyniła się również w pośredni sposób do wzrostu liczby zgonów. Choćby jej wybuch wpłynął na pogorszenie się jakości opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. 

Choć statystycy z U.S. Census Bureau podkreślają, że pandemia koronawirusa jedynie zaostrzyła problem z malejącym przyrostem naturalnym w Stanach Zjednoczonych. Ten ze względu na spadający współczynnik dzietności i rosnący wskaźnik śmiertelności maleje w tym kraju już od ponad dekady. Jeszcze w 2007 roku współczynnik dzietności wynosił 2,07, w 2019 roku już tylko 1,70. Z kolei w analizowanym okresie wskaźnik śmiertelności wzrósł z 8 zgonów na 1000 mieszkańców do 8,7. 

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker