Europa

UE: Po raz pierwszy od 15 lat oddano do użytku nowy reaktor jądrowy

Fińska spółka energetyczna TVO poinformowała, że uruchomiony został nowy reaktor elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii. To pierwsze od 15 lat oddanie do użytku nowego reaktora w UE i pierwsze od 40 lat w Finlandii.

Atomowa ofensywa w UE zaczyna zabierać rozpędu. Na dniach dowiedzieliśmy się, że Holandia oficjalnie planuje budowę nowej elektrowni jądrowej, a w stawce 5 mld euro. Dziś Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podała, że nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Z kolei w Finlandii uruchomiono nowy reaktor jądrowy. To pierwszy oddany do użytku blok elektrowni jądrowej w UE od 15 lat.

Nowy reaktor jądrowy w Finlandii to historyczna chwila

Blok jądrowy Olkiluoto 3 osiągnął wczoraj o godzinie 3:22 stan krytyczny. To historyczny moment dla firmy, kraju jak i UE. Firma Teollisuuden Voima Oyj (TVO), do której należy elektrownia Olkiluoto od lat zmagała się z problemami takimi jak opóźnienia, czy przekroczenie budżetu.

Uruchomienie nowego reaktora jądrowego po wielu latach opóźnień jest więc długo wyczekiwaną chwilą. Jednocześnie dla Finlandii oznacza to, że do użytku oddano pierwszy reaktor jądrowy od ponad 40 lat. W UE ostatni raz taka sytuacja miała miejsce ok. 15 lat temu.

Zobacz też: Energetyka jądrowa stymuluje gospodarkę i zwiększa zatrudnienie

Nowy reaktor jądrowy będzie odpowiadać za 14% krajowej produkcji energii elektrycznej w Finlandii. Minie jednak trochę czasu, zanim osiągnie pełną planowaną moc. Po rozpoczęciu regularnej produkcji energii elektrycznej poziom mocy będzie zwiększany stopniowo.

Na początku produkcji blok wykorzystywać będzie jedynie 30% pełnej mocy tj. ok. 500 MW. Planowo powinno mieć to miejsce za miesiąc. Regularną pracę zacznie zaś dopiero w połowie przyszłego roku.

13 lat opóźnień

Nowy reaktor jądrowy planowo miał być oddany do użytku już blisko 13 lat temu. Jego budowa ruszyła już w 2005 roku. Początkowo budowa miała kosztować 3 mld euro i zakończyć się w ciągu kilku lat, ale nastąpiły liczne opóźnienia i przekroczenia budżetu. Blok Olkiluoto będzie pierwszą jednostką wyposażoną w reaktor EPR w Europie. W Europie trwają obecnie budowy jeszcze trzech takich rekatorów — jednego we francuskim Flamanville oraz dwóch w Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.

Ciekawostką może być fakt, że reaktor, który miał pracować w Żarnowcu, znajduje się obecnie w Finlandii. Nie produkuje on jednak energii elektrycznej, a służy jedynie do badań materiałowych i szkolenia w elektrowni jądrowej w Loviisa.

Obecnie około 30% energii w Finlandii pochodzi z przyjaznych dla klimatu i bezpiecznych elektrowni atomowych. To bardzo ważne wydarzenia, ponieważ rząd tego kraju zakłada osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 r.

Zobacz też: Energia atomowa w Chinach – w planach budowa 150 reaktorów w 15 lat!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker