FinanseGospodarkaPolska

Podwyżki stóp procentowych w 2022 r. staną się normą, poza EBC

FED i NBP planują podwyżki stóp procentowych w 2022 r., i to kilkukrotne. Zgoła inne podejście ma Europejski Bank Centralny (EBC). Tam główna stopa procentowa wciąż jest na poziomie zerowym i prawdopodobnie w następnym roku to się nie zmieni.

FED planuje podwyżki stóp procentowych w 2022 r.

W listopadzie inflacja CPI w USA wyniosła aż 6,8 procent i był to najwyższy odczyt od ok. 40 lat. W związku z tym zdecydowanie zmieniła się narracja Jerome’a Powella, co do inflacji. Dał on do zrozumienia, że obecna inflacja nie jest przejściowa i należy ją zwalczać. Po posiedzeniu Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOCM) wiadomo, że główna stopa procentowa zostanie na tym samym poziomie (0-0,25 proc.). Natomiast FED do końca marca w całości zakończy skup aktywów. W związku z powyższym jest to znak dla rynku, że bank centralny USA szykuje się do podwyżki stóp procentowych. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że w 2022 roku dojdzie do trzech podwyżek stóp procentowych. Każdy kolejny wzrost wynosić będzie kolejno 0,25 p. proc. Rynek daje 90 proc. szans, że do pierwszej podwyżki dojdzie w kwietniu. Warto zaznaczyć, że miesiąc temu spodziewano się tylko jednego wzrostu stopy bazowej. Natomiast napływające dane o wysokiej inflacji i przegrzaniu koniunktury zmieniły nastroje dotyczące prognoz wzrostu stóp proc.

Zobacz także: Raty kredytu znowu podrożeją! NBP szykuje kolejną podwyżkę stóp

W Polsce stopy procentowe również wzrosną, ale nie wiadomo o ile

Prezes Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że podwyżki mogą być niezbędne w kolejnym roku, aby uporać się z wysoką inflacją. Natomiast podkreśla też, że w obecnej nieprzewidywalnej sytuacji makroekonomicznej wskazanie docelowego poziomu stóp jest niemożliwe. W sumie stopa referencyjna wzrosła już o 1,65 p. proc. Prezes Adam Glapiński, opierając się na analizie MFW, zaznacza, że decyzje NBP odnośnie stóp proc. zostały podjęte w odpowiednim czasie:

Eksperci MFW po dogłębnej analizie polskiej gospodarki i finansów stwierdzili, że decyzja NBP o podwyżce stóp procentowych została podjęta bez żadnego opóźnienia w najlepszym z możliwych momentów. Tym samym podważyli całkowicie krytykę Narodowego Banku Polskiego przedstawianą przez najbardziej zagorzałych krytyków

Zobacz także: Węgry podnoszą stopy procentowe po raz siódmy w tym roku

EBC zostanie przy zerowej stopie procentowej

Podstawowa stopa procentowa EBC pozostaje wciąż na zerowym poziomie. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym roku nic się w tej kwestii nie zmieni. Tak wynika z wypowiedzi prezes EBC Christine Lagarde:

W obecnych okolicznościach jest bardzo mało prawdopodobne, że podniesiemy stopy procentowe w 2022 r., to założenie wciąż obowiązuje, ale musimy jednak bardzo uważnie patrzeć na napływające dane

Taka decyzja jest efektem prognoz makroekonomicznych Europejskiego Banku Centralnego. Według ich projekcji średnioroczna inflacja w strefie euro wzrośnie z 2,6 proc. w obecnym roku do 3,2 proc. w 2022 r. Natomiast w 2023 r. dynamika wzrostu cen ma wynosić już tylko 1,8 proc. Tym samym inflacja zbliży się do celu inflacyjnego, który podobnie jak w FED jest na poziomie 2 proc. Jednakże EBC bierze pod uwagę rosnące ceny energii, brak materiałów oraz siły roboczej, a także wzmożoną aktywność gospodarczą. W związku z tym zobowiązuje się reagować w przypadku innych danych makroekonomicznych aniżeli ich oczekiwania. Co ciekawe decydenci polityki monetarnej w strefie euro zasygnalizowali, że zakończą specjalny skup obligacji (PEPP) uruchomiony w czasie pandemii. Skup zakończy się w marcu 2022 r. i w ostatnich miesiącach będzie niższy niż dotychczas. Natomiast zwiększy się skup aktywów w ramach programu APP. Do kwietnia skup pozostanie na poziomie 20 mld euro, następnie przez 2 miesiące będzie wynosił 40 mld euro. Potem do października ma być na poziomie 30 mld euro, by w tym miesiącu wrócić do obecnego poziomu skupu aktywów (20 mld euro). Natomiast koniec skupu w ramach tego programu ma być sygnałem dla rynku, że EBC podniesie stopy procentowe.

Zobacz także: Czeski Bank Centralny poszedł na całość. NBP nie powinien iść jego śladem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker