Polska

Praca dla imigrantów w Polsce – w 2022 r. planowane są kolejne przyjęcia

Najnowszy raport agencji ManpowerGroup dowodzi, że 2022 rok będzie dobrym okresem dla osób szukających pracy. Dodatkowo dzięki wczorajszej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach polscy pracodawcy będą mogli łatwiej zatrudnić pracowników zza granicy. Praca dla imigrantów w Polsce czeka głównie w sektorach budowlanym oraz produkcyjnym. Poszukiwani są również wysoko wykwalifikowani pracownicy branży IT. 

Praca dla imigrantów w Polsce – uproszczone procedury

Przyszły rok może być najlepszym okresem dla polskiego rynku pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnianie imigrantów zarobkowych. Czas wykonywania danej pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi został wydłużony z  6 miesięcy do dwóch lat. Dzięki temu imigranci będą mogli liczyć na bardziej stabilne zatrudnienie w polskich firmach. Można więc spodziewać się większego napływu pracowników z Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Armenii.

Perspektywy zatrudnienia w Polsce w 2022 roku

Prognoza netto zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach wynosi +25%, a tym samym jest to jeden z najwyższych wyników od początku realizacji badania w Polsce. Prognoza netto w ujęciu rocznym notuje wzrost aż o 22 punkty procentowe. Przyjęcia planowane są we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw (mikro, małych, średnich i dużych). Wobec tak silnego zapotrzebowania na pracowników, oczekuje się wzrostu zatrudnienia imigrantów. Praca dla imigrantów w Polsce będzie czekać głównie w budownictwie i przemyśle. Polscy pracodawcy szukają również wykwalifikowanych pracowników w branżach takich jak: IT, telekomunikacja, bankowość oraz ubezpieczenia.

Żródło: ManpowerGroup

Zobacz także: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Barometr agencji ManpowerGroup powstał na podstawie wywiadów obejmujących reprezentatywną próbę 505 pracodawców w Polsce. Według prognoz w pierwszym kwartale roku 43% przedsiębiorstw planuje zatrudnić nowych pracowników, 19% planuje redukcję etatów, natomiast sytuacja w 36% firmach pozostanie bez zmian.

Żródło: ManpowerGroup

Zobacz także: Imigranci są bardziej pracowici od nas

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną, można spodziewać się dalszego napływu pracowników z Ukrainy. Niepewność co do zamiarów Rosji skłania coraz więcej osób do opuszczenia kraju. Uproszczone regulacje pozwolą polskim pracodawcom na szybsze i łatwiejsze zatrudnianie pracowników ze Wschodu. Nowe przepisy przyspieszą również proces ubiegania się o zezwolenie na pracę przez cudzoziemca. To strategiczna decyzja wpływająca na kondycję polskiej gospodarki odradzającej się po pandemii.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker