EuropaFinanseGospodarka

Węgry podnoszą stopy procentowe po raz siódmy w tym roku

Po czwartkowym posiedzeniu banku centralnego Węgry podnoszą stopy procentowe, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne. Co ciekawe w tym samym momencie rząd Orbana podjął decyzję o zamrożeniu oprocentowania kredytów hipotecznych. W związku z tym polityka monetarna może być nieefektywna a inflacja pozostawać na wysokim poziomie.

To już siódmy raz kiedy Węgry podnoszą stopy procentowe

Węgierski Bank Narodowy (MNB) już po raz siódmy w tym roku zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Po ostatnim posiedzeniu główna stopa procentowa wzrosła z 2,1 proc. do 2,4 proc. W związku z tym poziom stopy bazowej jest na najwyższym poziomie od maja 2014 r. Ponadto decydenci MNB zakomunikowali, że w przyszłym roku dojdzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Jest to odpowiedź na wysoką inflację, która obecnie wynosi 7,4 proc., co oznacza najwyższy jej poziom od 2007 roku. Wówczas inflacja wynosiła 7,96 proc. Wtedy Węgierski bank centralny w ciągu roku podniósł stopę bazową aż o 4 p.proc. z poziomu 7,5 proc. do 11,5 proc. Pozwoliło to zmniejszyć inflację w ciągu dwóch lat o 3,75 p.proc. Zatem obecna polityka monetarna na Węgrzech zmierza w tym samym kierunku co sprzed lat.

Zobacz także: Czeski Bank Centralny poszedł na całość. NBP nie powinien iść jego śladem

Węgry podnoszą stopy procentowa po raz siódmy w tym roku. Stopa bazowa jest obecnie na poziomie 2,4 proc.

Stopa bazowa MNB (%)

Zobacz także: Inflacja w Turcji jest wysoka, a Erdogan dalej obniża stopy procentowe

Działania Orbana sprawiają, że restrykcyjna polityka monetarna może być nieefektywna

Rząd węgierski, na którego czele stoi Viktor Orban zakomunikował, że zamrozi oprocentowanie kredytów hipotecznych. Raty kredytów mieszkaniowych pozostaną na poziomie z października. Zamrożenie rat obowiązywać będzie od stycznia do czerwca następnego roku. W ten sposób państwo chce chronić gospodarstwa domowe przed wyższymi kosztami spłat kredytów. Wobec tego powstaje jednak pewna dywergencja lub, innymi słowy, sprzeczność między działaniami rządu a banku centralnego. W przypadku wysokiej inflacji polityka monetarna oraz działalność rządu powinny ze sobą współgrać, aby nie osłabiać efektywności swoich działań. Wzrost stóp procentowych oznacza wyższe koszty obsługi kredytu, a także wzrost oprocentowania lokat, co skłania społeczeństwo do oszczędzania i ograniczania wydatków konsumpcyjnych. Natomiast spadek popytu pozwala nieco osłabić dynamikę wzrostu cen. Natomiast decyzja rządu powoduje, że w I i II kw. 2022 r. działania Węgierskiego Banku Narodowego mogą stać się nieefektywne.

Zobacz także: Nowa Zelandia podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker