EuropaGospodarka

Notowania spółek giełdowych w Europie. Podsumowanie 2021 roku

Rok 2021 był ciekawym czasem na europejskiej giełdzie. W tym okresie najbardziej zyskały banki oraz szwedzkie firmy. Natomiast niektóre notowania spółek giełdowych w Europie spadły mimo globalnego ożywienia gospodarczego.

Banki skorzystały na wysokiej inflacji

W indeksie Stoxx Europe 600 znacząco wzrosły akcje banków. Jak wskazuje Bloomberg, UniCredit osiągnął wzrost na poziomie 75 proc., notowania akcji francuskiego banku Societe Generale wzrosły o 71 proc., a banku Sabadell o 61 proc. Jest to efekt podwyższonej inflacji w 2021 roku i co za tym idzie podwyżek stóp procentowych na wielu europejskich rynkach. W roku 2022 przeszkodą dla wzrostu notowań akcji banków może być rozprzestrzenianie się wariantu Omicron i powrót do zastoju gospodarki oraz luzowania monetarnego.

Zobacz także: Giełda w Turcji załamała się! Rynek reaguje na politykę Erdogana

Gdzie były najlepsze notowania spółek giełdowych w Europie? W Szwecji

Szwedzkie spółki odnotowały najwyższe wzrosty akcji w Europie. Aż 5 firm znalazło się w pierwszej 10 najlepszych spółek w indeksie Stoxx 600 ze wzrostami powyżej 100 proc. Najwyżej spośród tych firm znalazła się spółka EQT (+145 proc.), następnie Vitrolife (+142 proc.), AddLife (+139 proc.) oraz SBB (+120 proc.) i na końcu tej pięcioosobowej grupy MIPS (+119 proc.). Grupa EQT AB zajmująca się doradztwem inwestycyjnym w zasadzie od swojej pierwszej oferty na giełdzie (2019 r.) odnotowuje wzrosty swoich akcji. Natomiast firma ginekologiczna Vitrolife AB zyskuje na ogólnym wzroście leczenia niepłodności partnerskiej. Z kolei MIPS AB wyspecjalizował się w produkcji kasków sportowych, co pomogło mu osiągnąć tak zdumiewające wyniki giełdowe.

Zobacz także: W Pekinie powstanie nowa giełda papierów wartościowych


Notowania akcji spółek giełdowych w Szwecji zdumiewająco wzrosły

Zobacz także: Wash trading: 70% transakcji na giełdach kryptowalut to manipulacje

Sprzedawca szwajcarskich zegarków skorzystał na wzmożonym popycie

Rok 2020 był okresem stagnacji gospodarczej. Wydatki konsumpcyjne znacząco zmalały w wyniku zamknięcia wielu miejsc rozrywki oraz kultury. W związku z powyższym wzrosły oszczędności, które w dużej mierze zostały wydatkowane w bieżącym roku. Jak się okazuje, jeszcze bardziej wzrósł popyt na zegarki. Zatem zyskał na tym szwajcarski sprzedawca zegarków Watches of Switzerland Group (+137 proc. wzrostu notowań akcji). Z kolei w wyniku ekspansji na amerykańskim rynku analitycy Bank of America przewidują, że akcje tej spółki będą jeszcze rosły.

Watches of Switzerland zyskał w 2021 r.

Na ożywieniu gospodarczym w 2021 r. stracili dostawcy żywności oraz branża energii odnawialnej

W bieżącym roku niskie notowania spółek giełdowych w Europie dotyczą dostawców żywności oraz branży energii odnawialnej. Notowania akcji firmy dostawczej Delivery Hero spadły o 24 proc., natomiast spółki Deliveroo o 45 proc. Z kolei na rynku energii odnawialnej w związku z rosnącymi cenami surowców, wyższymi kosztami transportu oraz dłuższym czasem realizacji ich usług akcje firmy Siemens Gamesa spadły o 37 proc., natomiast Vestad Wind Systems o 33 proc. Warto podkreślić, że obie te branże znacząco zyskały w czasie pandemii. W związku z tym firmy te są przegranymi wyjścia z lockdownu.Notowania spółek branży energii odnawialnej spadły.

Debiutanci uzyskali najgorsze wyniki giełdowe

Okazuje się, że najgorzej na rynku europejskim poradziły sobie nowicjusze giełdowi. Firmy, które w ostatnich 15 miesiącach zadebiutowały na giełdzie Stoxx 600 osiągnęły największe spadki notowań akcji. Firma działająca w branży e-commerce THG Plc (-72 proc.) została nawet wyrzucona z tego indeksu giełdowego. Allegro i InPost, a więc polskie spółki rok 2021 także nie zaliczą do udanych na giełdzie. Kurs akcji Allegro spadł o 54 proc., natomiast InPost o 36 procent.

Zobacz także: Spółka z GPW wzięła sobie jacht w leasing i teraz tłumaczy po co jej ta łódź

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker